Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Polsko-norweska współpraca samorządowa

Wymiana doświadczeń, wiedzy, technologii i najlepszych praktyk w obszarze efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w sektorze komunalnym to najważniejsze korzyści, jakie mogą odnieść miasta uczestniczące w projekcie „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”, którego liderem jest Związek Miast Polskich.

Nawiązanie i wzmocnienie współpracy z norweskimi samorządami oraz opracowanie diagnozy i katalogu dobrych praktyk będą prowadzić do zwiększenia świadomości energetycznej polskich samorządowców oraz poprawy ich kompetencji w tej dziedzinie. Projekt realizowany jest od stycznia 2016 r. do kwietnia 2017 r., a partnerami projektu są Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) oraz Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”.

Już w piątek (22 kwietnia) odbędzie się w Krakowie w ramach projektu 1. konferencja bilateralna (program), która jest adresowana do wszystkich polskich samorządów lokalnych i ich partnerów (instytuty i centra badawcze, instytucje finansowe, organizacje pozarządowe, firmy prywatne itd.), zainteresowanych tematyką efektywności energetycznej i wykorzystania OZE oraz nawiązaniem współpracy i wymiany doświadczeń z Norwegami. Celem konferencji jest prezentacja utworzonej w ramach projektu platformy współpracy pomiędzy polskimi i norweskimi samorządami, zajmującej się tematyką efektywności energetycznej i wykorzystania OZE, oraz wstępnego raportu diagnostycznego na temat sytuacji energetycznej polskich i norweskich samorządów lokalnych. Zaprezentowany zostanie również szereg dobrych praktyk zrealizowanych przez polskie i norweskie samorządy w obszarze modernizacji energetycznej budynków, modernizacji oświetlenia publicznego, wykorzystania OZE oraz kompleksowego zarządzania energią na poziomie gminy, w tym: wzorcowe norweskie rozwiązania dotyczące budownictwa pasywnego i niskoenergetycznego, wykorzystania OZE i zrównoważonego transportu, przykłady inwestycji realizowanych z wykorzystaniem formuły PPP/ESCO, programów wsparcia dla mieszkańców zainteresowanych OZE oraz kompleksowych systemów monitoringu zużycia energii i zarządzania energią w sektorze komunalnym.

Ważnym elementem konferencji będzie ogłoszenie otwartego konkursu na innowacyjne projekty pilotażowe, zaplanowane do realizacji w sektorze komunalnym i inspirowane doświadczeniami norweskimi. 10 najlepszych projektów uzyska dofinansowanie na przygotowanie analiz i dokumentacji oraz nawiązanie bezpośredniej współpracy z gminami norweskimi, które pomogą im w ich realizacji.

W ramach projektu odbyło się już na przełomie marca i kwietnia w Krakowie pierwsze spotkanie Grupy Wymiany Doświadczeń.

Więcej informacji na http://www.razemdlaklimatu.eu/pl/ oraz na www.zmp.poznan.pl

pokaż metkę
Autor: ANNA WAWRUCH
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-04-21
Data aktualizacji: 2016-04-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź