Trwa pogrzeb kardynała Franciszka Macharskiego
2 sierpnia 2016 r. o godz. 9:37 po długim pobycie w szpitalu zmarł kardynał Franciszek Macharski. Były metropolita krakowski miał 89 lat. Uroczystości pogrzebowe na Wawelu trwają od godziny 11.
Duchowny trafił do szpitala w niedzielę 12 czerwca. Kardynał przewrócił się podczas spaceru i złamał kręgosłup. Tego samego dnia kardynał Stanisław Dziwisz udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych.
Podczas Światowych Dni Młodzieży doszło do nieplanowanej wcześniej wizyty papieża Franciszka, który odwiedził nieprzytomnego kardynała Macharskiego, pobłogosławił go i pomodlił się.
Pogrzeb kardynała na Wawelu, gdzie zostanie on pochowany, zaplanowano na piątek o godz. 11:00. Dzień wcześniej, wieczorem, poprowadzony zostanie kondukt żałobny.
- Bóg powołał go do siebie w Roku Miłosierdzia. Całe Jego życie, a szczególnie biskupią służbę, koncentrował wokół tajemnicy Miłosierdzia Bożego. Jego biskupie zawołanie "Jezu, ufam Tobie", było treścią Jego życia wewnętrznego, jednym z głównych tematów posługi słowa i światłem w biskupim posługiwaniu, szczególnie w trosce o chorych, biednych, zagubionych moralnie, samotnych. - napisał kard. Stanisław Dziwisz.
W dniu jego śmierci o godz. 11 Dzwon Zygmunt bił obwieszczając śmierć kardynała Macharskiego. Flagi na budynku Urzędu Miasta Krakowa zostały przepasane kirem. Tego samego dnia o godz. 17:30 w Katedrze Wawelskiej została odprawiona msza, której przewodniczył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.
Program uroczystości:
Piątek, 5 sierpnia
- 11:00 - Msza Św. pogrzebowa kard. Franciszka Macharskiego i złożenie do grobu w Katedrze na Wawelu - przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski
W budynku Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 została wystawiona księga kondolencyjna, w której jako pierwszy wpisał się prezydent Jacek Majchrowski. Księga będzie dostępna w holu dla wszystkich codziennie do godz. 19:00.
- Kardynał Macharski odmówił przyjęcia honorowego obywatelstwa miasta. Stwierdził że nie czuje się godny takiego zaszczytu, ponieważ jest tylko zwykłym mieszkańcem - powiedział prezydent Jacek Majchrowski dziennikowi New York Times.
Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r. w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie z rąk kardynała Adama Sapiehy. Rok później ukończył wydział teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W roku 1979 r. zastąpił Karola Wojtyłę, który został wybrany papieżem, na stanowisku metropolity krakowskiego. Przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej oraz ds. Apostolstwa Świeckich.
Przeszedł na emeryturę w 2005 r. Od tego czasu mieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. W grudniu 2011 r. po upadku w swym mieszkaniu kard. Macharski, z powodu pęknięcia kości miednicy, trafił do szpitala i przeszedł kilkutygodniowe leczenie i rehabilitację.
Kardynał Macharski otrzymał wiele odznaczeń, w tym: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec oraz Order Oficera Legii Honorowej. Otrzymał również odznakę "Honoris Gratia", przyznawaną zarządzeniem prezydenta Krakowa oraz srebrny medal "Cracoviae Merenti".