Precyzyjnie monitorować - zdrowiej żyć
Jakość powietrza zajmuje obecnie priorytetową pozycję wśród zagadnień związanych z przestrzenią miejską, na które zwracają uwagę mieszkańcy Krakowa. Stąd ogromne wysiłki władz miasta mające na celu walkę z niską emisją. Wśród wielu różnych działań warto zwrócić uwagę na realizację projektu „Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie”. Informacji o wynikach projektu wysłuchali radni podczas posiedzenia Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych.
Jednym z najważniejszych elementów projektu było wyznaczenie obszarów, w których zachodzi szczególnie intensywna wymiana powietrza między miastem a jego otoczeniem. Istotnym wnioskiem jest to, że pokrywają się one w ogólnym zarysie z kanałami przewietrzania, wyznaczonymi w opracowaniach urbanistycznych, dając przy tym dokładniejszą informację, w większym stopniu uwzględniającą wpływ zieleni i zabudowy miejskiej.
Wyznaczono także miejsca (tzw. drugorzędne obszary przewietrzania), w których oprócz wydajnego transportu powietrza poza miasto, zachodzą intensywne procesy jego mieszania, wynikające z szorstkości podłoża. Drugorzędne obszary przewietrzania wspomagają odpływ zanieczyszczonego powietrza z miasta.
Równie ważnym czynnikiem, wpływającym na oczyszczanie powietrza w mieście są tereny zielone. Według obliczeń dokonanych w ramach MONIT-AIR, w Krakowie znajduje się około 1,24 mln drzew. Ich rozmieszczenie na terenie miasta jest jednak dość nierównomierne. Najwyższy współczynnik liczby drzew (powyżej 51 drzew/ha), przypada w dzielnicy VIII Dębniki i IX Łagiewniki-Borek Fałęcki.
Radni podkreślali, że zrealizowanie programu MONIT-AIR było bardzo istotne z punktu widzenia nie tylko mieszkańców Krakowa, ale także pracowników administracji i władz miasta, ponieważ zyskali oni istotne dane do skutecznego i uwzględniającego ekologiczne potrzeby planowania przestrzennego.