Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trwa nabór wniosków w ramach ASOS

Do 28 grudnia do godz. 16.00 organizacje pozarządowe, a także m.in. osoby prawne, spółdzielnie socjalne i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, mogą ubiegać się o dofinansowanie do projektów realizowanych na rzecz seniorów. Trwa nabór wniosków do przyszłorocznej edycji Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 (ASOS).

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

Celem tego rządowego programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych oraz wspieranie ich aktywności społecznej, tak by mogli wykorzystać swój potencjał społeczno-zawodowy. Ważnym elementem jest też uwzględnienie w działaniu ograniczeń wynikających z barier funkcjonalnych, na które narażone mogą być osoby starsze.

Dofinansowanie jest przyznawane w ramach czterech priorytetów: edukacja osób starszych, aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, partycypacja społeczna osób starszych oraz usługi społeczne dla osób starszych (usługi zewnętrzne). Ostatecznymi beneficjentami działań podejmowanych w ramach realizowanych projektów mogą być wyłącznie osoby w wieku 60 lat i więcej. Udział młodszych beneficjentów ostatecznych jest dopuszczalny w ramach drugiego z ww. priorytetów i wynosi maksymalnie 50% ogólnej liczby osób objętych działaniami.

Wnioski o dofinansowanie mogą składać:

  • organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2016 r. poz. 239);
  • podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt. 1-4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:
    • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
    • spółdzielnie socjalne, o których mowa w ustawie z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 94, poz. 651, z późn. zm.) (w zakresie działalności społecznie użytecznej w sferze zadań publicznych),
    • stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
    • spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2016 r. poz. 176), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Uprawniony podmiot może złożyć jedną ofertę w ramach ogłoszonego konkursu. Zadania będą realizowane od 1 marca do 31 grudnia 2017 r.

Planowane finansowanie Programu ze środków budżetu państwa w latach 2014–2020 wyniesie 40 000 000 PLN rocznie. Kwota wnioskowanej dotacji wynosi od 20 000 PLN do 200 000 PLN. Wymagany jest wkład własny (finansowy lub osobowy) w wysokości co najmniej 10% wartości projektu (zadania).

Termin składania wniosków upływa 28 grudnia 2016 r. o godz. 16:00. Ogłoszenie wyników nastąpi do 15 marca 2017 r.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są pod adresem: www.mpips.gov.pl/bip/ogloszenia-i-wykazy/polityka-senioralna/ogloszenie-o-konkursie-na-najlepsze-projekty-dofinansowywane-ze-srodkow-rzadowego-programu-na-rzecz-aktywnosci-spolecznej-osob-starszych-na-lata-2014-2020--edycja-2017/

 

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-12-16
Data aktualizacji: 2016-12-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź