Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Komisje Rady Miasta o Twierdzy Kraków

Środki własne, dotacje z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i dofinansowanie ze środków unijnych - to sposoby na pozyskanie środków na rewitalizację obiektów fortecznych na terenie Krakowa. Twierdza Kraków to łącznie niemal 150 obiektów, z czego tylko 20 zarządza Miasto. Struktura własnościowa tych obiektów jest bardzo zróżnicowana. Zielenią forteczną zajmuje się natomiast Zarząd Zieleni Miejskiej. O Twierdzy Kraków rozmawiali we wtorek, 14 lutego, radni i specjaliści zajmujący się ochroną zabytków podczas połączonych komisji RMK – Kultury i Ochrony Zabytków oraz Promocji i Turystyki.

Fot. Paweł Krawczyk

Zarząd Budynków Komunalnych – jednostka miejska zarządzająca fortami będącymi własnością Gminy Miejskiej Kraków każdorazowo, po uzyskaniu informacji o wysokości przyznanej dotacji na dany rok kalendarzowy, w budżecie miasta dokonywane są stosowne zmiany w ramach wydatków bieżących, które są niezbędne do przygotowania wkładu własnego na realizację całości przedsięwzięcia. Niezależnie od tych środków, w budżecie miasta co roku rezerwowane są środki na niezbędne prace związane z utrzymaniem fortów.

Ważnym zastrzykiem finansowym są także środki unijne. Zarząd Budynków Komunalnych złożył wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na ochronę i opiekę nad zabytkami działań rewitalizacyjnych w zakresie Fortu Borek i Fortu Łapianka. W przypadku uzyskania środków dokonywane będą zmiany w budżecie miasta w ramach działań inwestycyjnych. Rozstrzygnięcie planowane jest na I połowę 2017 roku.

Niezależnie od tych działań, Miasto zarezerwowało w swoim budżecie na 2017 rok 2 000 000 zł na rewitalizację Fortu nr 52 „Borek”. Rewitalizacja obiektów fortecznych realizowana jest także przy współudziale dzielnic.

W poprzednich latach w ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, GW oraz środków własnych Miasta udało się przeprowadzić działania inwentaryzacyjne i porządkujące zieleń w 2015 roku za ponad3 miliony złotych, a w 2016 roku (środki NFRZK i GMK) –ponad 3 miliony 200 tysięcy złotych.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-02-14
Data aktualizacji: 2017-02-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź