Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny czwartek w Krakowie – zobacz, co możesz zrobić w Boże Ciało!

Właśnie zaczął się kolejny w tym roku długi weekend, stwarzający mnóstwo okazji do ciekawego odpoczynku. Dla tych z Was, którzy postanowili spędzić święto Bożego Ciała w naszym mieście, wybraliśmy parę interesujących propozycji. Nie zapomnijcie o doznaniach kulturalnych! Przy okazji odświeżymy teraz nieco Waszą wiedzę humanistyczną – przypominając, że dzisiejsze święto w Polsce obchodzi się od XIV wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem jest uroczysta procesja, wzorowana na dawnych wjazdach monarszych. Wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Liczba tych ołtarzy nie jest przypadkowa: symbolizują cztery strony świata, cztery żywioły i cztery Ewangelie. Po tej wycieczce w przeszłość, czas na teraźniejszość! Oto, co dla Was przygotowaliśmy na dziś.

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Nie przegapcie tej okazji! Pod Baranami macie niepowtarzalną okazję zobaczyć „Króla Artura: legendę miecza”. Przedpremierowy pokaz przygodowego filmu fantasy w reżyserii Guya Ritchiego zacznie się o 21.15. To obrazoburcze podejście do klasycznej legendy o Excaliburze, śledzące drogę Artura z ulicy na tron. W roli głównej Charlie Hunnam, a partnerują mu: Jude Law, Astrid Bergès-Frisbey, Djimon Hounsou, Aidan Gillen i Eric Bana. Odważna historia cwanego młodzieńca Artura, który większość czasu spędza w zaułkach Londonium wraz ze swoją ferajną, nieświadomy losu, jaki jest mu pisany. Wszystko się zmienia, gdy dostaje w swoje ręce miecz Excalibur, a wraz z nim przyszłość. Porażony jego mocą Artur staje przed trudnym wyborem. Dołącza do buntowników z ruchu oporu i podąża za tajemniczą młodą Ginewrą. Uczy się władać mieczem, aby zmierzyć się ze swoimi demonami i zjednoczyć lud w walce z tyranem Vortigernem, który ukradł należną mu koronę i zamordował jego rodziców.

W tym samym miejscu, w Kinie Pod Baranami, możecie też wziąć udział w zakończeniu 8. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego. Na finał zobaczycie obraz „Jutro będziemy szczęśliwi”. Samuel bardzo lubi swoje beztroskie życie na Francuskiej Riwierze. Znakomicie odnajduje się w towarzystwie pięknych turystek i ani myśli o ustatkowaniu się. Los jednak ma wobec niego zupełnie inne plany. Pewnego dnia na plaży zjawia się Kristin – jedna z jego przelotnych przyjaciółek i wręcza mu bardzo szczególny prezent. „To twoja córka” – mówi i znika. Od tej chwili Samuel staje się pełnoetatowym samotnym tatą maleńkiej Glorii. O dzieciach nie ma pojęcia, dobrze wie tylko, skąd się biorą. Z biegiem czasu jednak okazuje się kochającym, choć niekonwencjonalnym tatą, który nie wyobraża sobie życia bez ukochanej córeczki. Jednak gdy Gloria ma 8 lat, na horyzoncie niespodziewanie pojawia się Kristin, która postanawia odzyskać dziecko, a to oznacza, że szczęśliwy świat znów stanie na głowie. Zabawna i wzruszająca opowieść o miłości, która wszystko stawia na głowie i szczęściu, które spada jak grom z jasnego nieba rozpocznie się o 19.00!

Impact to z angielskiego ‘wpływ’ lub ‘oddziaływanie’, ale też ‘uderzenie’ i ‘wstrząs’. Na tę imprezę zapraszani są zatem artyści kształtujący muzyczną scenę spod znaku mocnego uderzenia. Cztery edycje Impact Festival odwiedziły Warszawę i Łódź, teraz przyszła pora na Kraków i największą w Polsce halę widowiskową! W Tauron Arenie Kraków gwiazdą dzisiejszego wieczoru będzie amerykański Linkin Park. Muzycy odwiedzą Polskę z albumem „One More Light”. Premiera ich siódmej płyty odbyła się 19 maja pod egidą Warner Bros. Ten dzień uzupełnią Machine Gun Kelly – raper zawdzięczający swój pseudonim amerykańskiemu gangsterowi czasów prohibicji, oraz Krzysztof Zalewski. Nie spóźnijcie się – początek o 18.00!

Z kolei klub na Szpitalnej 1 dostarczy Wam mieszanki przeżyć tanecznych i koncertowych z odrobiną vaporwave’u! Od 20.00 będzie tam Baasch z „Grizzly Bear With A Million Eyes”. To drugi album Baascha, warszawskiego producenta, wokalisty i autora tekstów, który uznawany jest za jedną z najciekawszych postaci polskiej sceny elektronicznej. Obok niskiego, hipnotyzującego wokalu Baascha usłyszymy syntezatory, beat-maszyny, żywe instrumenty, a także wyjątkowych gości. Muzyka Baascha oscyluje wokół ambitnej elektroniki, alternatywnego popu i muzyki filmowej. Gościł na scenach najważniejszych festiwali muzycznych w kraju, takich jak Opener, Audioriver, Tauron Nowa Muzyka, Orange Warsaw Festival czy Free Form Festival. Odwiedził także Niemcy, Francję, Islandię, Chiny, Czechy, Węgry, Rumunię i Litwę. Jest też autorem ścieżki dźwiękowej do głośnego filmu Tomka Wasilewskiego „Płynące wieżowce”.

Dla bywalców Kazimierza mamy niezawodną Alchemię! O 19.00 zobaczycie i usłyszycie tam Four Year Strong, CF98 i Workplace. To spotkanie na trasie z okazji 10. rocznicy wydania płyty „Rise or Die Trying”; będziecie ją mogli usłyszeć w całości na żywo. CF98 z kolei w melodyjnym punku nie mają sobie równych, obiecują, że ten koncert będzie równocześnie release party ich najnowszej płyty. Workplace zaś to obrońcy pop punka ze ściany wschodniej. Idźcie i posłuchajcie!

Mikstura osobowości czeka na Was w Strefie na Tomasza – o 20.00 pojawi się tam Bartosz Dworak Quartet. Każdy ich koncert to unikatowe wydarzenie. Materia muzyczna, jaką prezentują jest przestrzenna i wielobarwna, wyrasta z jazzu mainstreamowego, ale przeradza się w osobliwy jazzowy wytwór, z subtelną nutką polskiego folkloru. Kwartet zdobył prestiżowe nagrody na polskiej scenie jazzowej, m.in. Grand Prix Festiwalu Jazz Juniors 2013 oraz Grand Prix Konkursu Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej 2014. Ich album „Polished” zyskał uznanie krytyków i słuchaczy. Znalazły się na nim utwory zaaranżowane na skrzypce, fortepian, kontrabas oraz perkusję, w których pobrzmiewają nie tylko echa jazzowej klasyki, ale też subtelne i liryczne elementy polskich melodii ludowych. Polecamy!

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-06-14
Data aktualizacji: 2017-06-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź