Kulturalny rozkład jazdy na weekend
Krakowska jesień to niezwykle bogaty w kulturalne wydarzenia czas! Ten weekend jest tego najlepszym dowodem. Po remoncie swoje progi otworzył Klub Studio i zaprasza na koncerty, m.in. zespołów Raz Dwa Trzy oraz IRA, do tańca w ICE Kraków zachęci nas muzyka Beatlesów. Nie samą jednak muzyką żyje człowiek – wystawę poświęconą Fridzie Kahlo obejrzycie w ZPAF-ie, a na zaangażowane społecznie filmy zaprasza Kino Paradox. Zaplanujcie swój weekend z naszym kulturalnym rozkładem jazdy!
Na ten moment bywalcy krakowskich koncertów czekali rok – Klub Studio otworzył swoje drzwi i zaprasza na koncerty! Repertuar na pierwszy weekend po powrocie jest imponujący. Otworzył go piątkowy występ grupy Hunter, czyli legendy polskiej sceny heavy metalu. W Krakowie promowali nową płytę studyjną zatytułowaną "NieWolnOść", której premiera odbyła w zeszłym roku. Wczoraj brzmienia były o wiele łagodniejsze – piosenki Wojciecha Młynarskiego zagrał zespół Raz Dwa Trzy. Utwory upamiętniają niedawno zmarłego mistrza słowa, były też okazją do uczczenia 10. rocznicy wydania płyty „Raz Dwa Trzy – Młynarski”. Jubileuszowo będzie też dzisiaj – swoje 30-lecie na scenie świętuje IRA. Artur Gadowski i spółka z pewnością zagrają więc najbardziej znane utwory z repertuaru, m.in. „Ona jest ze snu”, „Nadzieja” czy „Ikar”. Weterani muzyczni wystąpią o godz. 19.00. Klub Studio zaprasza!
„Help”, „All you need is love”, „She loves me” – te, i wiele innych przebojów The Beatles usłyszymy w niedzielny wieczór w ICE Kraków podczas pierwszego w Polsce koncertu „The Beatles symfonicznie”! Utwory słynnej czwórki z Liverpoolu usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, jednego z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. Na scenie zobaczymy także zespół The Postman – „Polscy Beatlesi”, którego założycielem i liderem jest Gracjan Machnicki, wielbiciel oraz wielki fan Beatlesów i muzyki z tamtego okresu. W tym roku przypada 50. rocznica wydania legendarnej płyty „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”. Czy jest lepszy sposób, aby uczcić ten piękny jubileusz? Coś czujemy, że dzisiaj o godz. 16.30 Centrum Kongresowe będzie najgłośniejszym miejscem w Krakowie!
Na spektakl „Tato" zaprasza weekendowo Teatr Bagatela. Sztuka w oryginalny sposób inscenizuje dramat skomplikowanych relacji ojcowsko-synowskich. Świetny komentarz do akcji stanowi muzyka, wykonywana na żywo przez aktorów. A na scenie m.in. Adam Szarek, Wojciech Leonowicz i Przemysław Branny. Spektakl już zdobył liczne nagrody na festiwalach teatralnych, teraz czas nagrodzić go gromkimi brawami z widowni! Zobaczycie go na ul. Sarego 7 dzisiaj o godz. 17.00.
Teatr Ludowy również w weekend nie próżnuje i zaprasza na swoje spektakle! Wczoraj pokazał klasyka Moliera, czyli spektakl „Tartuffe, albo Szalbierz". To słynny „Świętoszek" w nowej interpretacji. To była duża porcja śmiechu i dobrej zabawy! Nie inaczej będzie i dzisiaj o godz. 19.00: zobaczycie spektakl „Wszystko o kobietach". To napisana z matematyczną precyzją – oczywiście przez mężczyznę – sztuka o kobietach. Jednak każda z bohaterek bardziej niż babą jest tutaj człowiekiem. Losy i powodujące nimi uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one same przeglądają się w sobie jak w tysiącu lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki. Polecamy nie tylko kobietom!
Ta niesamowita artystka ma wielu miłośników w naszym kraju. Nic dziwnego, że powstała wystawa „Frida i Diego. Niech żyje życie”, poświęcona właśnie Fridzie Kahlo. Wystawa obejmuje 50 zdjęć autorstwa różnych fotografów i artystów i opowiada historię związku Fridy i Diego, ich wspólnego życia, pełnego rozstań i powrotów. Para spędziła ze sobą prawie dwadzieścia pięć lat – od ślubu w 1929 roku aż do śmierci Fridy w 1954. Autorom fotografii udało się uchwycić niezwykle ważny moment w historii Meksyku i życiu artystyczno-politycznym kraju. Wystawę możemy oglądać w ramach „Roku Fridy”, a zainspirowała ją inna wystawa – „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Zainteresowanych kierujemy do ZPAF Gallery na św. Tomasza – od wczoraj aż do 5 listopada.
Najlepszy teatralny festiwal w Polsce, czyli Boska Komedia, rozszerza w tym roku swoją formułę i proponuje też spektakle dla dzieci i młodzieży! W oczekiwaniu na właściwy festiwal, polecamy Wam zatem Małą Boską Komedię! W Łaźni Nowej można zobaczyć spektakl „Straszna Piątka” Marii Żynel z Białostockiego Teatru Lalek. Autorzy, wykorzystując potencjał teatru lalkowego, podejmują temat negatywnej funkcji stereotypów i etykiet, które choć pozornie mają porządkować rzeczywistość, sprzyjają budowaniu wrogości i uprzedzeń. Poprzez stworzenie barwnych postaci Szczura, Sępa, Ropuchy czy Pająka, artyści sugestywnie przekonują, że prawdziwe piękno płynie tylko z wewnętrznej siły. Mile widziane dzieci od 5 lat wzwyż! A spektakl rozpocznie się o godz. 19.00. Ale to nie koniec Małej Boskiej Komedii – kolejne wydarzenia w listopadzie.
Od czwartku do dziś Kraków odwiedza 15. Objazdowy Festiwal WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Podczas tych kilku dni mamy szansę obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne z całego świata na temat praw człowieka, a także spotkać się z ekspertami działającymi na co dzień w tej dziedzinie. Głównym miejscem seansów filmowych jest Kino Paradox na ul. Krupniczej. Szczególnie zapraszamy na blok filmowy pod hasłem „Opowieści podręcznych – prawa kobiet”, od godz. 17.30. Obejrzymy tam kilka ciekawych filmów, choćby: „Trzy rozmowy o życiu” oraz „Licząc dni”, które nawiązują do problematyki praw reprodukcyjnych, ilustrując, jak bezpłodność odbierana jest w różnych środowiskach i kontekstach kulturowych. Z kolei produkcje „Złamanie – więzienie dla kobiet w Hoheneck” oraz „Więzienne siostry”, to poruszające historie kobiet doświadczających uwięzienia w instytucjach totalnych, jakimi są więzienia. Seanse codziennie będą odbywać się do późnych godzin wieczornych. Polecamy – warto także i w kinie zaangażować się społecznie!
Świetne wydarzenie zacznie się o godz. 17.00 w Multikinie. Powraca Bolshoi Ballet Live! Na otwarcie sezonu obejrzymy na żywo transmisję z Moskwy klasycznego widowiska baletowego „Korsarz”. To romantyczna historia miłości pirata Konrada i niewolnicy Medory, którą koniecznie chce zdobyć bogaty pasza Seid. Osadzony we wschodniej scenerii balet to prawdziwa uczta dla oka oraz gratka dla wielbicieli XIX-wiecznego grand ballet, z efektownymi scenami zbiorowymi. Rozmach widowiska jest iście carski – w spektaklu bierze udział 120 tancerzy. W głównych partiach zobaczymy młodych solistów baletu Bolszoj, od kilku lat święcących tryumfy na tej scenie: tytułowego korsarza Konrada zatańczy Igor Cwirko, Medorą będzie Jekaterina Krysanowa. Podróż w czasie do XIX wieku i w przestrzeni – do Moskwy. Dobry plan na niedzielę!