Kulturalny dzień Wszystkich Świętych
Przyjęło się, że uroczystość Wszystkich Świętych to czas zadumy i wspominania zmarłych. Ale w tradycji chrześcijańskiej jest to też jeden z najbardziej radosnych dni, bo poświęcony został nie tylko świętym kanonizowanym. To święto wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli doskonałość – a zatem także naszych krewnych i przyjaciół. A jeżeli poza odwiedzeniem cmentarzy, planujecie ten czas wykorzystać także produktywnie – skorzystajcie z naszych kulturalnych propozycji.
Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.
Biblioteka Polskiej Piosenki wspólnie z Zarządem Cmentarzy Komunalnych zorganizowała drugą edycję „Memento Vitae” – koncertu bez oklasków, którego możecie dzisiaj wysłuchać na Cmentarzu Rakowickim. Organizatorzy chcą przypomnieć i zaznaczyć różnice pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter dnia Wszystkich Świętych. Do udziału w koncercie zaproszono wyjątkowych artystów: w rolę narratora wcieli się Waldemar Domański, zaśpiewają Grażyna Łobaszewska, Mirosław Czyżykiewicz, Karolina Leszko i Marcin Jajkiewicz, a towarzyszyć im będzie dziewięcioosobowy zespół instrumentalny. W repertuarze znalazły się polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatać się będą z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia. Cmentarz Rakowicki, ul. Rakowicka 26, godz. 19.00.
Tradycją stały się już koncerty organizowane 1 listopada w kościele św. Katarzyny. Nie inaczej będzie i dzisiaj. W tym roku w programie koncertu usłyszycie między innymi „Funeral Music for Queen Mary” Henry’ego Purcella. Ponadto wykonane zostaną utwory współczesnych angielskich kompozytorów, w tym „For the Fallen” – utwór kompozytora i dyrygenta Owaina Parka, który jednocześnie poprowadzi orkiestrę i chór Capelli Cracoviensis. Niepowtarzalna atmosfera, wspaniali artyści, połączenie piękna muzyki z pięknem architektury i wrażliwość ludzi – to wszystko na Was czeka o godz. 20.00 w kościele św.św. Katarzyny i Małgorzaty, przy ul. Augustiańskiej 7.
Wieczór możecie także spędzić na jazz jam session. W Harrisie o 21.30 zagrają Marcin Kaletka – tenor sax, Mateusz Szczypka – gitara, Kajetan Galas – organy i Grzegorz Pałka– perkusja. Wstęp jest wolny!
Trochę niełatwego optymizmu, ale i zaraźliwego poczucia humoru zaoferuje Wam kino w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. W ramach cyklu Barany w MOS-ie, z repertuaru Kina Pod Baranami na Rajskiej 12 o godz. 19.00 zobaczycie film „Po tamtej stronie” w reżyserii Akiego Kaurismäkiego. To czarna komedia, w której może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa. Fiński mistrz opowiedział historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni? Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu (w jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku). Reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku.