Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Majówka w strzelnicy!

Wraz z Muzeum Fotografii w Krakowie zapraszamy w poniedziałek, 30 kwietnia, do zabytkowej Strzelnicy na Woli Justowskiej. O godz. 18.00 w tymczasowej siedzibie muzeum rozpocznie się przyjęcie z Mozartem – MOZARTparty.

Fot. materiały prasowe

U szczytu swojej kariery Wolfgang Amadeusz Mozart był wielokrotnie honorowym gościem wielu arystokratycznych domów XVIII-wiecznego Wiednia. Po koncercie wszystkich zgromadzonych zapraszano na obfitą kolację, podczas której omawiano najbardziej pikantne skandale i dzielono się wrażeniami z występu. Dla Mozarta komponowanie było tak naturalne, jak oddychanie. Nie dość, że pomysły przychodziły mu w każdej niemal chwili (nawet podczas spotkań towarzyskich jego umysł pracował na najwyższych obrotach), to jeszcze prowadziły do powstania prawdziwych arcydzieł. Były nimi misterne konstrukcje o zachwycających melodiach i nerwie dramaturgicznym, wprawiające słuchaczy w „totalne osłupienie” (takiego określenia miał użyć we wspomnieniach Carl Ditters von Dittersdorf).

Mozart publiczność wprawiał w zachwyt nie tylko własnymi kompozycjami, ale też umiejętnością gry na pianoforte – instrumencie nowoczesnym i wzbudzającym wyjątkowe zainteresowanie. Kompozytor lubował się w popisowych sztuczkach – jego ulubionym numerem było granie z zakrytymi materiałem dłońmi. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na swoją muzykę, tylko w latach 1784–1786 Mozart napisał aż dwanaście koncertów na fortepian z towarzyszeniem orkiestry, w tym co najmniej dziewięć z myślą o sobie jako wykonawcy.

Kompozycje, które usłyszymy podczas MOZARTparty w Strzelnicy, to utwory służące przede wszystkim rozrywce, zabrzmią w ciekawej interpretacji orkiestry Cornu Copiae, grającej na historycznych instrumentach oraz Aksela Kolstada – artysty wyjątkowego, światowej sławy norweskiego pianisty, komika i showmana, okrzykniętego przez magazyn „Time” Quentinem Tarantino muzyki klasycznej. Nad całością wykonania czuwać będzie dyrygent Zygmunt Magiera.

Wykonawcy:
Aksel Kolstad (Norwegia) – pianoforte
Cornu Copiae – orkiestra historyczna
Zygmunt Magiera – dyrygent

W programie: Wolfgang Amadeus Mozart, Eine Kleine Nachtmusik (K. 525), Divertimenti F-dur (K. 138), D-dur (K. 136), Koncert fortepianowy nr 11 F dur (K. 413), Larghetto.

Bezpłatne wejściówki dostępne w punkcie InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2, codziennie w godz. 9.00–17.00) oraz na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.


Muzeum Fotografii w Krakowie
Strzelnica, Wola Justowska, ul. Królowej Jadwigi 220

Organizatorzy: Gmina Miejska Kraków, Muzeum Fotografii w Krakowie, Stowarzyszenie ART & SOUND

Wydarzenie na Facebooku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-04-27
Data aktualizacji: 2018-04-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź