Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze
Zbliżają się Wianki, a to znaczy, że w najdłuższe dni w roku mamy dodatkowe chwile na kulturalną rozrywkę – co więc powiecie na kino albo koncert w klubie? Nasz środowy przewodnik Was poprowadzi!
Polecamy Wam również nasz newsletter! To garść najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.
W Kinie Pod Baranami obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Uchodźcy. W programie znajdzie się wyróżniony na Berlinale dokument „Eldorado” Markusa Imhoofa, który podaje w wątpliwość obecną politykę imigracyjną Europy. Kiedy urodzony w 1941 roku reżyser filmu Markus Imhoof był małym chłopcem i mieszkał w Szwajcarii, jego rodzice przyjęli do domu młodą włoską uchodźczynię o imieniu Giovanna. Niestety, globalna polityka rozłączyła dwójkę dzieci. Wspomnienia z tych wydarzeń skłoniły Imhoofa do odniesienia się do obecnej polityki uchodźczej w Europie. W swoim filmie śledzi losy uciekinierów na Morzu Śródziemnym, w Libanie, we Włoszech, Niemczech i w Szwajcarii, próbując odpowiedzieć na pytanie, jak naprawdę traktowani są uchodźcy w dzisiejszym świecie. Po seansie z widzami spotka się jeden z bohaterów filmu, Raffaele Falcone. Przed oraz bezpośrednio po projekcji, będzie można nabyć rękodzieła samowystarczalnej grupy afrykańskich uchodźców, działających w ramach spółdzielni ScART w Rzymie. Co roku zbierają oni kilka tysięcy kilogramów plastikowych odpadów oraz książek telefonicznych, z których następnie wytwarzają przedmioty codziennego użytku. W ten sposób nie tylko zarabiają na swoje utrzymanie, ale i pomagają sprzątać miasto, które ich przyjęło, w miarę możliwości finansowych wspierają również darmowe szpitale Emergency, udzielające pomocy ofiarom konfliktów wojennych. Zysk ze sprzedaży zostanie w całości przekazany twórcom tych unikatowych wyrobów, stąd mile widziane są wszelkie nadwyżki względem podanych cen. Więcej informacji na temat projektu ScArt można znaleźć na stronie spółdzielni. Początek projekcji: godz. 20.00.
Także Pod Baranami, ale o 19.00 będziecie mieć szansę na wejście na przedpremierę filmu „Ocen's 8” w reżyserii Gary'ego Rossa – rasowego heist movie w kobiecym wydaniu. W spin offie popularnej trylogii wystąpiły tym razem w głównych rolach panie: Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Helena Bonham Carter, a także James Corden i Rihanna. Pięć lat, osiem miesięcy, 12 dni... Dokładnie tyle czasu zajęło Debbie Ocean zaplanowanie największego skoku w jej życiu. Do jego realizacji potrzebuje pomocy absolutnych specjalistów w swoim fachu. Szczególnie swojej wspólniczki Lou Miller. W ekipie najlepszych z najlepszych znalazły się: jubilerka Amita i oszustka uliczna Constance. Dołączyły do nich paserka Tammy, hakerka Nine Ball oraz projektantka mody Rose. Cel, to wart około 150 mln dolarów diamentowy naszyjnik. Podczas słynnej Met Gala – dorocznej imprezy w nowojorskim muzeum sztuki, będzie go miała na sobie światowej sławy aktorka Daphne Kluger. Plan wygląda perfekcyjnie, jednak nie ma w nim miejsca na najdrobniejszy błąd. Zwłaszcza, jeśli dziewczyny chcą niepostrzeżenie wynieść z gali diamenty warte 150 mln dolarów… i to na oczach wszystkich zebranych.
Pogoda dopisuje, a więc tym bardziej polecamy spacer, na przykład Plantami – w okolicach Bunkra Sztuki obejrzycie plenerową wystawę z rysunkami Sławomira Mrożka: „Polak wg Mrożka”, a nieco dalej, przy Starym Teatrze o 12.30 będzie kolejny happening Baletu Cracovia Danza. Tym razem poświęcony postaci Ignacego Jana Paderewskiego. Tancerze wystąpią zwracając uwagę na scenę, na której słynny pianista często koncertował, występując także z Heleną Modrzejewską – patronką właśnie Starego Teatru.
Jeśli szukacie czegoś muzycznego, to na przykład o 20.00 w Chicago Jazz Live Music, na Sławkowskiej 11, koncert zagra dla Was Szymon Wojnarowicz. A na dziedzińcu Collegium Maius, też o 20.00 wystąpi Stanisław Soyka z zespołem. Artysta wystąpi z koncertem „Zobacz we mnie człowieka”. Towarzyszyć mu będą: Przemek Greger – gitara akustyczna, Kuba Sojka – perkusja i Antoni Gralak – trąbka. Ten koncert został zorganizowany przez Uniwersytet Jagielloński w ramach programu „Dotknij kultury”, skierowanego do osób niepełnosprawnych. W ciągu dnia będą wykłady, prezentacja obrazu Józefa Mehoffera, przedstawiającego marszałka Józefa Piłsudskiego, uczestnicy wysłuchają też audiodeskrypcji do obrazu autorstwa Róży Książek-Czerwińskiej, a Lech Kolasiński przygotuje jego graficzną adaptację, której będzie można dotknąć. Jest również możliwość zwiedzenia Collegium Maius UJ z uwzględnieniem potrzeb osób niewidomych (adaptacje dotykowe) i niesłyszących (PJM). Z uwagi na międzynarodowy charakter programu „Dotknij kultury”, jest też możliwość dołączenia do zwiedzających w języku angielskim.