Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny poniedziałek w Krakowie – sprawdź co się dzieje

Powoli kończą się wakacje, a w powietrzu czuć już nutę melancholii. Optymizmem może nas jednak wypełnić wciąż letnia oferta kulturalna. Zajrzyjcie do naszego rozkładu jazdy i zaplanujcie miło wieczór. Na jesienne rozważania jeszcze przyjdzie czas.

Fot. materiały prasowe / Teatr Mumerus

Na początek „Historyja barzo cudna. Bunt upadłych aniołów” – spektakl w ramach Lata Teatralnego STeN, Teatru Mumerus, odbędzie się o godz. 19.00, w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, przy ul. Senackiej 3. W spektaklu wykorzystano fragmenty następujących tekstów: Hieronim Szarfenberg, „Historyja barzo cudna o stworzeniu nieba i ziemie”, Cyprian Bazylik, „Postępek prawa czartowskiego przeciw rodzajowi ludzkiemu”, Ianurius Sowirzalius, „Sejm piekielny”. Niebo. Piekło. Ziemia. I wielki obecny-nieobecny JHWH. Ten, którego słowo wieczne jest. Rzecz o zmaganiu się z językiem i przestrzenią, determinującymi zarówno człowieka, jak i aktora, ale też wykreowaną na tę chwilę postać sceniczną. Historia ta wydarzyła się bardzo dawno temu i zarazem wydarza się wciąż, tu i teraz. Walka dobra ze złem, człowieka z diabłem, aktora z postacią. Teatr Mumerus opowiedział historię o rzeczywistości, dla nas współczesnych, tak odległej i obcej. Kto dzisiaj zastanawia się nad sejmem piekielnym, czartami i pochodzeniem dobra i zła? Odsetek pasjonatów tej dziedziny jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych pokoleń, które całym sercem wierzyły w gusła, czary i opowieści o diabelskich duchach, pragnących sprowadzić człowieka na złą drogę. Przez wieki historie te pobudzały wyobraźnię, ostrzegały przed występkiem.

Cricoteka natomiast  zaprasza na cykl spotkań poświęcony prezentacji dorobku wybitnych zagranicznych reżyserów, którzy przyznają się do inspiracji krakowskim artystą. Dziś o godz. 18.30 Kindertotenlieder” reż. Gisèle Vienne. Wstęp wolny. Wejściówkę należy pobrać w kasie przed pokazem.

To jeszcze nie koniec teatralnej uczty. Teatr Ludowy zaprasza dziś, o godz. 19.00, na spektakl „Daleko od szosy”. Borówka to „trudna wieś... Po jednej stronie góra, po drugiej góra. Jak w kotle ta wieś schowana. Wiosną zalewa ją woda, zimą śnieg zasypuje, latem gorące powietrze dusi, jesienią pięknie jest”. Basia, główna bohaterka dramatu „Gdy przyjdzie sen” Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka, nie lubi rodzinnej miejscowości. Niczym Jagna z „Chłopów” Reymonta czuje się wyobcowana i marzy o lepszym życiu w mieście. Pragnienie wyrwania się, zdrada i porzucenie Jaśka – ojca jej dziecka – da początek lawinie tragicznych wydarzeń. Małgorzata Bogajewska wzięła na warsztat tekst legnickiego duetu, wystawiając na deskach Teatru Ludowego tragikomedię ludzkich zachowań, obraz wiejskiej wspólnoty, kryminał, a przede wszystkim – opowieść o bezwzględnym, pierwotnym prawie rządzącym ludzkimi losami, które „nigdy nie gości na salach sądowych, ale każdy nosi je w ciemnym zakamarku duszy”.

To już ostatni tydzień Letniego Taniego Kinobrania w Kinie Pod Baranami, tym razem pod hasłem: „Czas nas uczy pogody”. W programie m.in. takie filmy jak: „Boska Florence”, „Deszczowa piosenka”, „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Kawa i papierosy”, „Paryż może poczekać”, „Śniadanie u Tiffany-ego”, „La La Land” i wiele innych. Nie ma na co zatem czekać i trzeba łapać letnią, filmową okazję.

Muzycznie natomiast, w ostatnich dniach wakacji, w klubie Piec Art zaprezentuje się, o godz. 21.00, Leszek Żądło European Art Ensemble.

Dziś również, o godz. 12.00, przy ul. Powiśle 11, wielka wyprzedaż książek na zakończenie wakacji. Bukiniści nad Wisłą zapraszają na wspólne zakończenie wakacji w towarzystwie dużej ilości bardzo fajnych i tanich książek.W ofercie klasyka literatury pięknej oraz dziecięcej i młodzieżowej, literatura lekka, przewodniki, albumy, literatura górska, cracoviana oraz wiele innych.

 

 

             

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-08-27
Data aktualizacji: 2018-08-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź