Zwiedzamy fort św. Benedykt
Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie zaprasza w niedzielę, 9 września do zwiedzania Fortu nr 31 św. Benedykt. Zwiedzanie odbędzie się w ramach akcji „Śladami Trzech wojen”, organizowanej przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin.
Po forcie oprowadzą członkowie tego stowarzyszenia i opowiedzą m.in. o roli jaką pełnił i o tym jakie relikty fortyfikacji zachowały się z czasów wojennych. Czas zwiedzania fortu (wnętrze i taras na stropie) to ok. godziny. Zaplanowano kilka wejść m.in. o godz. 11, 12.30, 14 i 17.30. Więcej informacji na stronie www.schronynh.rawelin.org. Realizacja projektu „Śladami Trzech Wojen” jest możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków miasta Krakowa.
Fort nr 31 św. Benedykt warto odwiedzić, gdyż jest to obiekt unikatowy – jedyny zachowany spośród trzech murowanych dzieł obronnych przyczółka podgórskiego dawnej Twierdzy Kraków i ostatni w Polsce fort wieżowy. Zbudowano go w latach 1853-1861, w pierwszym okresie istnienia tej twierdzy. Jego nazwa wywodzi się od pobliskiego kościółka św. Benedykta. Autorstwo architektury fortu przypisane jest Feliksowi Księżarskiemu - wybitnemu krakowskiemu architektowi XIX stulecia. Po 1918 r. adaptowany na mieszkania, użytkowany był do 1984 r. Fort reprezentuje typ XIX-wiecznej baszty artyleryjskiej, spotykany w wielu twierdzach (Ulm, Linz, Werona, Lwów i in.). Jako jedna z późniejszych realizacji tego typu jest przykładem najdoskonalszych rozwiązań w tej dziedzinie w nowożytnej austriackiej szkole fortyfikacyjnej. Obecnie stanowi jeden z najcenniejszych zachowanych obiektów Twierdzy Kraków. Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie planuje wydzierżawić obiekt - trwa opracowanie warunków przetargu.