Otwarcie skweru im. Andrzeja Wajdy
W niedzielę, 9 września odbyła się uroczystość nadania nazwy skweru Andrzeja Wajdy przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W uroczystości udział wzięła Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski.
4 lipca podczas sesji Rady Miasta Krakowa zadecydowano o tym by upamiętnić jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina Andrzeja Wajdę, nadając jednemu z miejskich skwerów jego imię. Prośba ta wyszła od Jerzego Kalafarskiego. Projekt uchwały został poparty przez prezydenta miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, a następnie zatwierdzony przez radnych.
Andrzej Wajda to jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina, autor wielu niepowtarzalnych dzieł filmowych m.in. „Popiół i diament”, „Wesele”, „Danton”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń”, „Wałęsa, człowiek z nadziei”, znakomity reżyser teatralny związany z Teatrem Starym w Krakowie, laureata Oscara przyznanego za całokształt twórczości w 2000 r. oraz wielu nagród filmowych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kinematografii: m.in. Złotej Palmy w Cannes za film „Człowiek z żelaza” w 1981 r., Cezara – nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej dla filmu „Danton” w 1983 r., Nagrody Kyoto za działalność na rzecz rozwoju nauki, techniki i myśli ludzkiej w 1987 r., Felixa – europejskiej nagrody za całokształt twórczości w 1990 r., Złotych Lwów na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za całokształt twórczości i wybitny wkład w historię kina w 1998 r., Złotych Niedźwiedzi na Międzynarodowym Festiwalu filmów w Berlinie w 2006 r. Był założycielem i fundatorem Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Za zasługi dla Krakowa został odznaczony Srebrnym Medalem „Cracoviae Merenti” w 1995 r.
Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 r. Miał 90 lat. Został pochowany na cmentarzu Salwatorskim.