„Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady”
W piątek, 30 listopada, o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się wernisaż nowej wystawy „Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady”.
Wystawa przybliża prace artystów, pochodzące z polskich i niemieckich publicznych kolekcji etnograficznych oraz zbiorów prywatnych i opowiadające o wojnie, widzianej z bardzo bliskiej perspektywy. Część z nich celowo lub przypadkiem ujęła Zagładę, pokazując ją jako tragedię Żydów, martyrologię Polaków lub uniwersalny dramat ludzkości.
Wybrane prace zostały sfotografowane przez Wojciecha Wilczyka. Artysta tworząc serię „Powiększenia” (2016-2018), skupił się na spojrzeniach twórców, którzy stają się świadkami lub postronnymi. Wilczyk kieruje nasz wzrok w ślad za nimi, w stronę ofiar i sprawców. Seria ta współtworzy wystawę.
Wystawa mierzy się z wieloma pytaniami. W jakich okolicznościach prace te powstawały? Kto je wykonywał? Z jakim nastawieniem? Kto kupował, zamawiał i zbierał takie sceny? Czy były pokazywane? Jakiej publiczności? Co w ogóle przedstawiają? Jak na nie patrzeć?
Czy przechowały spojrzenie na śmierć? I kim my sami jesteśmy, kim stajemy się, skonfrontowani z tym, co przedstawiają?
Wystawę będzie można oglądać od 1 grudnia br. do 31 marca 2019 r. w Domu Esterki na ul. Krakowskiej 46.
Adres: | ul. Krakowska 46, Kraków |