Udany plan na kulturalny czwartek
W ten czwartek w Krakowie z pewnością nie będziemy się nudzić. Przed nami dyskusje o mistrzu polskiego teatru, sztuce Europy Środkowo-Wschodniej, jam session w klimacie etno–folk i wiele innych kulturalnych wydarzeń!
Dziś rozpoczynają się krakowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. O godz. 17.30 rozpocznie się spotkanie poświęcone pracom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN,
następnie odbędzie się pokaz umundurowania i wyposażenia partyzantów powojennego podziemia antykomunistycznego. O godz. 19.00 rozpocznie się recital muzyczny pt. „Bezimienni – Rzecz o Żołnierzach Wyklętych” w wykonaniu Huberta Bojarskiego. Spotykamy sięna Przystanku Historia, przy ul. Dunajewskiego 8.
W Bibliotece Jagiellońskiej odbędzie się prezentacja książki Andrzeja Szczerskiego „Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo–Wschodniej po 1989”. Książka prezentuje sztukę czasów transformacji po 1989 roku w krajach Europy Środkowo–Wschodniej, od krajów bałtyckich po Bałkany. Czy uczestnicy spotkania zgodzą się z tezą autora, że powstająca po 1989 roku sztuka podkreśla wartość regionalnych historii w kształtowaniu się współczesnej tożsamości europejskiej oraz roli, jaką w procesie tym odgrywać mogą kraje z Europy Środkowo-Wschodniej? Przekonamy się dziś o godz. 17.00.
Dziś spotkamy się z autorką Krakowskiej Książki Miesiąca Lutego. „Jerzy Jarocki. Biografia” Elżbiety Koniecznej to opowieść o wybitnym, ale i trudnym we współpracy mistrzu polskiego teatru, Jerzym Jarockim. „Skupiony, surowy, inteligentny, nieprawdopodobnie pracowity i dociekliwy. Bezwzględny i cyniczny, a pod kolczastą powłoką – skryty wrażliwiec, mąż, ojciec” - tak opisuje go Jarocka. Warto wspomnieć, że to pierwsza pełna biografia wybitnego reżysera. Spotkanie z Konieczną poprowadzi dr Stanisław Dziedzic. Spotykamy się w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, przy ul. Szczepańskiej 1, o godz. 18.00.
Ciekawie zapowiada się również dzisiejsze spotkanie w księgarni De Revolutionibus Books&Cafe, z cyklu Nauka na Żywo pt. „Co neuronauka mówi o urojeniach”. Podczas wykładu Bartosz Janik spróbuje pokazać, m.in. dzięki badaniom z zakresu neuronauki poznawczej, że perspektywy filozoficzne, psychologiczne, jak i psychiatryczne na zagadnienie, jakim są urojenia, mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Początek spotkania o godz. 18.00, oczywiście w księgarni przy ul. Brackiej 14.
ArtCafe Barakah zaprasza dziś wieczorem na „Folk Session – jam z przytupem”. To pierwszy i jedyny w Krakowie otwarty i przyjazny Jam Session w klimatach etno-folkowych. Dźwięki z Polski przeplatają się tu z bałkańskimi, ukraińskimi, muzyką wschodu, Afryki i innych kultur. Opiekę nad całością sprawuje skład zespołu Żmij. Początek o godz. 21.00, w klubie przy ul. Paulińskiej 28.