Pożegnanie Aliny Angelus na cmentarzu Rakowickim
Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz miasta pożegnali 26 kwietnia na cmentarzu Rakowickim Alinę Angelus, córkę płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego, kawalerzysty polskiego, przedwojennego prezydenta Krakowa.
Alina Angelus zmarła 17 kwietnia w Krakowie w wieku 95 lat, jej pogrzeb odbył się 26 kwietnia na cmentarzu Rakowickim, gdzie od 1938 r. spoczywa jej ojciec.
Urodziła się w 1923 r. w Godziszowie. Była najmłodszym dzieckiem płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego, twórcy odrodzonej kawalerii polskiej, dowódcy legendarnej konnej „siódemki”, będącej zaczątkiem 1 Pułku Ułanów Legionowych. Mieszkając po wojnie w Krakowie, pielęgnowała pamięć o ojcu.
Alina Angelus była szykanowana po wojnie przez komunistów. Kilkakrotnie zdawała z bardzo dobrym wynikiem na stomatologię w Krakowie, lecz nie przyjmowano jej „z braku miejsc”. Przeszkodą była zawsze metryka chrztu, gdzie figurowało, że ojcem Aliny Angelus był płk. Władysław Belina-Prażmowski, zaś ojcem chrzestnym - Józef Piłsudski. Dopiero po kilku podejściach została studentką stomatologii. Po ukończeniu studiów, mimo świetnych wyników, nie mogła poświęcić się pracy naukowej w Akademii Medycznej. Pracowała więc przez wiele lat w krakowskich przychodniach lekarskich.
W 2015 r. Alina Angelus doprowadziła do przekazania Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku znajdującego się w Kanadzie, u wdowy po bracie Lechu, zbioru 26 orderów, medali i odznak ojca.
Płk. Władysław Belina-Prażmowski dowodził m.in. I Brygadą Jazdy, na której czele wiosną 1919 r. zajął Wilno, potem zaś walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po przejściu do cywila osiadł w Krakowie. W 1931 r. został prezydentem Krakowa. W latach 1933-1937 był wojewodą lwowskim. Zmarł 13 października 1938 r. w Wenecji na atak serca, mając zaledwie 50 lat. Jego krakowski pogrzeb stał się wielką manifestacją patriotyczną. Trumna ze szczątkami "Beliny" spoczywa na cmentarzu Rakowickim.