Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

O dawnych górnikach w Muzeum Archeologicznym

Na święto tradycyjnej górniczej „Barbórki”, Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało nową propozycję wystawy czasowej pt. „Górnik – najstarszy zawód świata” organizowanej w ramach cyklu „Zabytek miesiąca”. Wystawa jest czynna od środy, 4 grudnia do końca stycznia 2020 roku w gmachu głównym muzeum przy ulicy Poselskiej 3.

Fot. materiały prasowe

W pradziejach najpopularniejszym surowcem do produkcji narzędzi były skały krzemionkowe. Ponieważ jakość, a co za tym idzie przydatność tych skał jest zróżnicowana, istotny był wybór najlepszego surowca. Ślady świadomej eksploatacji wychodni skał krzemionkowych – czyli miejsc, w których złoża krzemionki wychodziły na powierzchnię – sięgają 200 000 lat p.n.e. Zanim górnictwo stało się wyspecjalizowanym zawodem było wyłącznie jedną z wielu aktywności gospodarczych grup ludzkich mieszkających w pobliżu wychodni krzemieni. Z początkiem czwartego tysiąclecia p.n.e. pracą w kopalniach zajęły się wyspecjalizowane klany górników i producentów narzędzi. Tworzyli oni zapewne elitarną, zhierarchizowaną grupę o sporym prestiżu społecznym.

Na wystawie z cyklu „Zabytek miesiąca” prezentowane są wybrane krzemienne i rogowe narzędzia górnicze wykorzystywane w kopalniach krzemienia ponad 6 000 lat temu.

Wystawa będzie czynna końca stycznia 2020 r.

Więcej informacji na stronie Muzeum Archeologicznego oraz na Facebooku.

Górnik - najstarszy zawód świata wystawa Muzeum Archeologiczne plakat

 

Adres: ul. Poselska 3, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-12-04
Data aktualizacji: 2019-12-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź