Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zobacz, jak wygląda teatr zza kulis!

Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? W jaki sposób powstają kostiumy, rekwizyty i poszczególne elementy scenografii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć podczas warsztatów „Jak działa teatr?” organizowanych przez Teatr im. Juliusza Słowackiego.

Fot. Archiwum Teatru Słowackiego

Dzięki warsztatom widzowie mogą poznać tajniki teatralnego rzemiosła i zobaczyć miejsca, do których wstęp mają jedynie pracownicy teatru. Uczestnicy warsztatów uszyją m.in. sukienkę dla Balladyny, spodnie dla Ofelii i krezę dla Hamleta. Dowiedzą się też, w jaki sposób powstaje scenografia, realizowane są multimedia i zobaczą spektakl „Hamlet” zza kulis.

– Kiedy powstaje nowy spektakl, zwykle pojawiają się rozmowy z reżyserem, który mówi o tym, jakie są jego założenia. Po premierze publiczność ocenia grę aktorów, scenografię i kostiumy. Tymczasem na efekt końcowy pracuje w teatrze wiele osób, których nie widać na scenie – mówi Małgorzata Szydłowska, scenografka, kuratorka i pomysłodawczyni projektu edukacyjnego „Myśląca ręka”, w ramach którego odbywają się warsztaty „Jak działa teatr?”.

– Mam na myśli rzemieślników teatralnych: inspicjentów, krawcowe, tapicera, modelatorów, stolarzy, oświetleniowców, akustyków i realizatorów video – nazywamy ich w teatrze „duchami”, ponieważ większość z nich jest dla widzów niewidzialna, ale bez ich pracy nie byłoby zarówno materii, jak i magii teatru. To właśnie im zawdzięczamy wykonanie kostiumów, rekwizytów i poszczególnych elementów scenografii - zaznacza.

Podczas nowej edycji warsztatów „Jak działa teatr?”, która potrwa od stycznia do marca, przewidziane są m.in. warsztaty z szycia, zaś najmłodsi widzowie będą mogli zajrzeć do pracowni sceno-technicznej, w której powstał m.in. siedmiometrowy smok ze spektaklu „Smok!” w reż. Jakuba Roszkowskiego i gigantyczna dłoń do spektaklu „Hamlet” w reż. Bartosza Szydłowskiego. Uczestnicy warsztatów poznają również tajemnice teatralnych guzików i zasoby magazynu kostiumów. W programie nie zabraknie też warsztatów dla profesjonalistów, w tym m.in. z realizacji multimediów, które są w teatrze coraz bardziej popularne.

„Jak działa teatr?” to pierwszy tego typu projekt w Polsce, przybliżający świat rzemieślników teatralnych i dający możliwość poznania tajników ich pracy.

Pełna lista warsztatów i rezerwacja miejsc znajdują się na stronie jakdzialateatr.pl. Pod tym adresem znajduje się również blog, na którym można przeczytać m.in. rozmowy z rzemieślnikami z Teatru im. J. Słowackiego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-01-20
Data aktualizacji: 2020-01-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź