Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

#EKOrEWOLUCJA: wodociągi dążą do niezależności energetycznej

Prowadzenie działalności w zakresie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków związane jest ze znacznym zużyciem energii, co z kolei generuje wysokie koszty eksploatacyjne. Dlatego Wodociągi Miasta Krakowa stale poszukują nowych rozwiązań, mogących zapewnić przedsiębiorstwu niezależność energetyczną.

Fot. Wodociągi Miasta Krakowa

Zapotrzebowanie na energię elektryczną procesów technologicznych prowadzonych w krakowskich zakładach uzdatniania wody i oczyszczalniach ścieków wynosi ok. 65 GWh. Aby nieco je zniwelować, na początku XXI wieku oczyszczalnie ścieków Płaszów i Kujawy zostały wyposażone w kogeneratory, które wytwarzają łącznie blisko 12 GWh energii elektrycznej. Obecnie takich źródeł energii jest więcej, a ich wykorzystanie pozwoliło Wodociągom Miasta Krakowa osiągnąć produkcję energii na poziomie 20 GWh.

Do produkcji energii z metanu, który powstaje podczas fermentacji osadów ściekowych, wykorzystywane są zainstalowane na terenie krakowskich oczyszczalni turbiny gazowe. Potencjał ścieków oczyszczonych wykorzystują turbiny znajdujące się na odpływie z zakładu. Roczna produkcja turbin to prawie 1 000 MWh energii elektrycznej. Spółka może pochwalić się również jedyną w Polsce turbiną zamontowaną bezpośrednio na magistrali wody pitnej o średnicy 1200 mm.

W ciągu roku urządzenie wytwarza około 2800 MWh energii, która może być sprzedana bezpośrednio do sieci. Kolejnym źródłem wykorzystywanym przez przedsiębiorstwo jest stacja fotowoltaiczna. Jej łączna produkcja pokrywa zapotrzebowanie energetyczne całego zaplecza administracyjnego i socjalnego Zakładu Oczyszczania Ścieków Płaszów.

Wodociągi Miasta Krakowa prowadzą systematyczne działania zmierzające do ciągłej poprawy efektywności energetycznej związanej z pracą obiektów technologicznych.

Wodociągi Miasta Krakowa zainwestowały również w niskoemisyjną flotę – kilka testowych elektrycznych pojazdów osobowych, zasilanych jest w znacznej mierze z własnej energii, produkowanej w oczyszczalniach ścieków. Pojazdy ciężarowe do 3,5 t, korzystają z napędu CNG. Zeroemisyjna flota samochodowa stanowi już ponad 15%. To najwyższy wskaźnik wśród przedsiębiorstw wodociągowych w kraju.

 

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-01-08
Data aktualizacji: 2020-01-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź