Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Mój Kraków. Nie moje kobiety” – wystawa fotografii

Już dziś o godz. 17 w Pawilonie Wyspiańskiego odbędzie się wernisaż wystawy fotografii dra Jerzego Gawła, dyrektora Szkoły Kreatywnej Fotografii, pt. „Mój Kraków. Nie moje kobiety”. 

Fot. materiały prasowe

Fotografie Jerzego Gawła obejmują dwa wiodące, pozornie różne tematy: kobiece akty i architekturę Krakowa, które łączy jedno – przemijalność. Prace prezentowane na wystawie powstawały na przestrzeni piętnastu lat. Zobaczymy negatywy dające efekt kontrastowego kolażu fotograficznego. Potencjalną nieufność odbiorcy wobec czysto estetycznych zdjęć przełamują achromatyczność (cała paleta szarości) i niedoskonałość techniki gumowej.

– Sam przez wiele lat byłem tylko odbiorcą sztuki, dlatego bliżej mi jest oglądającemu niż artyście. Moje fotografie zabytków Krakowa często mają sztafaż w postaci ludzkich sylwetek, a nawet jeśli są bezludne, w domyśle zawsze odnoszą się jednak do człowieka – mówi Jerzy Gaweł.

Wszystkie fotografie eksponowane w Pawilonie Wyspiańskiego to odbitki wykonane w technice gumy chromianowej poprzez wielokrotne nakładanie warstw gumy i pigmentu na obraz, oraz (trzy- lub czterokrotne) długie naświetlanie. Guma arabska stanowi spoiwo łączące pigment z podłożem, dwuchromian sodu uwrażliwia zaś całość na światło, a następnie jest wymywany podczas wywoływania. Na fotografii pozostają, podobnie jak na papirusach egipskich, guma arabska i pigment. Charakteryzuje je sprawdzona trwałość – mogą przetrwać kilka tysięcy lat.

Technika gumowa nie jest współcześnie zbyt popularna, tymczasem 150 lat temu funkcjonowała niemal równolegle z innymi, aż do czasu dominacji odbitek żelatynowo-srebrowych, znacznie prostszych i dających lepsze efekty. Czasy świetności gumy chromianowej przypadają na przełom XIX i XX wieku i łączą się z rozkwitem grupy „Trójlistek wiedeński” – założonej pod koniec XIX wieku przez Hugo Henneberga, Heinricha Kuehna i Hansa Watzeka – dzięki której doceniono niedoskonałości tej metody kojarzącej się z obrazami impresjonistów.

Wystawa potrwa do 20 lutego.

Jerzy Gaweł – współtwórca Krakowskich Szkół Artystycznych. Przez wiele lat pracował jako fotograf mody. Juror konkursów dla projektantów mody w Polsce, Niemczech, Słowacji i Chinach. Autor zdjęć do ośmiu billboardów, licznych katalogów firmowych i magazynów mody. Obecnie uczy dwóch przedmiotów w Szkole Kreatywnej Fotografii – aktu i techniki gumy chromianowej.

Więcej informacji na Facebooku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-01-24
Data aktualizacji: 2020-01-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź