Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Za niskie stawki za wycinkę drzew?

Między innymi o ochronie drzew w Krakowie rozmawiali radni z Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

 

Fot. Park Reduta

Zezwolenie na wycięcie drzewa wydaje Prezydent Miasta Krakowa - jeśli rośnie ono na terenie prywatnym lub należącym do Skarbu Państwa, Marszałek Województwa - na terenie należącym do Gminy Miejskiej Kraków, a konserwator zabytków – w przypadku nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków.

Decyzja o wycince nie jest wymagana w przypadku osób fizycznych, jednak muszą one zgłosić chęć usunięcia drzewa do Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Za wycinkę bez zezwolenia przewidziane są kary administracyjne. – Zauważamy pewne wady obecnie obowiązujących przepisów. Stawki za wycinkę bez zezwolenia są zbyt niskie, nie spełniają one funkcji ochrony drzew. Przykładowo za wycięcie bez zezwolenia kasztanowca o obwodzie pnia 150 cm naliczona kara to 4500 zł. Kolejną bolączką jest zbyt mała możliwość wnoszenia sprzeciwów od planowanych wycinek – mówiła do radnych Ewa Olszowska-Dej, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska.

Radni byli ciekawi, kiedy stosowana jest opłata za usunięcie drzewa, a kiedy nasadzenia kompensacyjne. Pytał o to radny Jacek Bednarz. Ewa Olszowska-Dej odpowiadała, że w dużej części przypadków stosowane są nasadzenia zastępcze, jest to bowiem bardziej korzystne dla Miasta. – Zdarza się, że nasadzenie zastępcze nie jest możliwe do wykonania w miejscu usuniętego drzewa – wtedy rośliny sadzone są w sąsiedztwie – mówiła Ewa Olszowska-Dej. Radna Małgorzata Kot pytała o to, jak kontrolowane są nasadzenia zastępcze. Otrzymała odpowiedź, że jest to sprawdzane po wykonaniu nasadzenia zastępczego, a drugi raz po 3 latach.

Radni wysłuchali też informacji Prezydenta Miasta Krakowa nt. przekazywania działek oraz innych nieruchomości gminnych do Zarządu Zieleni Miejskiej wraz z przedstawieniem zakresu dotychczas wykonanych czynności przez dyrektora ZZM. Przy tej okazji radny Łukasz Maślona pytał o powierzchnię terenów zielonych pozyskanych przez Gminę Miejską Kraków. – W latach 2003-2019 zakupionych zostało 115 ha ściśle z przeznaczeniem pod tereny zielone. W samym 2019 r. było to 34 ha – odpowiadała Marta Witkowicz, dyrektor Wydziału Skarbu Miasta.

Radni pozytywnie zaopiniowali też projekt uchwały w sprawie przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Obozowa - Skośna" (55 ha w Dzielnicy VIII Dębniki). Zaprezentowana została im też koncepcja miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Kampus UP". Uchwałę o sporządzeniu takiego planu radni podjęli 23 października 2019 r.  Radni wydali pozytywna opinię do tej koncepcji, z poprawką mówiącą o zmianie wysokości zabudowy do maksymalnie 18 metrów.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAGDALENA BARTLEWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-02-11
Data aktualizacji: 2020-02-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź