Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Edukacja i zatrudnienie – jak włączać osoby niewidome?

Czy nowe technologie mogą pomóc w kształceniu osób z dysfunkcją wzroku? Jak budować inkluzyjny rynek pracy? Jaką rolę mogą w tym odegrać organizacje pozarządowe? Te pytania będą towarzyszyć uczestnikom III Forum Edukacji Osób z Niepełnosprawnością Narządu Wzroku, które odbędzie się w piątek, 28 lutego w SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.

Organizatorem Forum jest Zespół Szkół i Placówek „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” na ul. Tynieckiej, a zaproszenie kierowane jest do ludzi i instytucji zajmujących się kształceniem, rewalidacją oraz wspieraniem zatrudnienia osób niewidomych i słabowidzących – ale także do wszystkich zainteresowanych poruszanymi zagadnieniami.

W konferencji weźmie udział ponad 200 osób. – Z roku na rok nasze forum cieszy się coraz większą popularnością wśród pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, organizacji działających na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, a także nauczycieli i dyrektorów szkół ogólnodostępnych, do których uczęszczają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością wzroku – podkreśla wicedyrektor Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” Barbara Bogacka-Galon. – W tym roku prelegenci przekrojowo przedstawią informacje dotyczące pracy na różnych etapach rozwojowych i edukacyjnych, różnych przedmiotach szkolnych, a także przybliżą ważny aspekt rewalidacji, jaką Centrum realizuje. Pokażemy trzy przykładowe pracownie, tak by uczestnicy mogli się przekonać, jak ważne dla pełnego rozwoju i efektywnej nauki uczniów są odpowiednio dostosowane miejsca do nauki – dodaje.

Wśród tematów znajdą się m.in.: wsparcie rozwoju dziecka z dysfunkcją narządu wzroku, pismo brajla wobec nowych technologii, tyflomatematyka, warsztat pracy tyflopedagoga oraz wyposażenie pracowni, rehabilitacja wzroku w nauczaniu wczesnoszkolnym, kształcenie zawodowe młodzieży z niepełnosprawnością narządu wzroku, wsparcie osób niewidomych i słabowidzących przez organizacje pozarządowe, pracodawca dla niepełnosprawnego.

Będzie też możliwość indywidualnych konsultacji ze specjalistami – psychologiem, rehabilitantem wzroku, nauczycielem orientacji, wychowawcą w internacie, nauczycielem zawodu.

Podczas forum obecni będą wystawcy, którzy zaprezentują sprzęt dla niewidomych i słabowidzących. Uczestnicy spotkania będą mogli też zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi budowy ścieżki sensorycznej na terenie Centrum, a także wesprzeć tę inicjatywę (zakup urządzeń do V strefy), kupując na kiermaszu prace wykonane przez wychowanków tej placówki.

Więcej informacji na stronie internetowej blind.krakow.pl.

forum plakat

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-02-21
Data aktualizacji: 2020-02-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź