Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Laureaci Nagrody im. Feliksa „Manggi” Jasieńskiego za 2019 rok

Dziś mija dokładnie sto lat od obdarowania „Gminy stołecznego, Królewskiego miasta Krakowa” cennym zbiorem zgromadzonym przez jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych kolekcjonerów polskich - Feliksa „Manggi” Jasieńskiego. Przy tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie ogłosiło laureatów Nagrody im. Feliksa Jasieńskiego za 2019 rok.

Fot. Pracownia MNK

11 marca 1920 roku Feliks Jasieński (1861-1929) przekazał „Gminie stołecznego, Królewskiego miasta Krakowa” swoją kolekcję dzieł sztuki, gromadzoną przez ponad trzydzieści lat. Darowizna, na którą oprócz bogatego księgozbioru złożyło się ponad 15 tysięcy obiektów malarstwa, rysunku i rzeźby polskiej końca XIX i początku XX wieku, stanowiła dla krakowskiego Muzeum Narodowego niezwykle cenny nabytek.

Muzeum wzbogaciło się wówczas o dzieła Malczewskiego, Wyspiańskiego, Podkowińskiego i Dunikowskiego, zbiór grafiki i plakatu z pracami mistrzów gatunku takich jak Piranesi, Goya, Klinger i Redon, plansze sygnowane przez „odnowicieli” polskiej grafiki artystycznej z Pankiewiczem i Wyczółkowskim na czele oraz zbiory wschodnie z orientalnymi tkaninami i sztuką japońska z drzeworytami, których autorami są  Hokusai i Hiroshige.

Dla podkreślenia zasług Feliksa Jasieńskiego dla ochrony polskiego dziedzictwa w 2016 roku została ustanowiona doroczna Nagroda im. Feliksa Jasieńskiego „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie”. W przeddzień setnej rocznicy przekazania daru w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyło się posiedzenie kapituły Nagrody im. Feliksa Jasieńskiego, która podjęła decyzję o przyznaniu wyróżnień za rok 2019.

Nagrodę dla pracownika nauki za publikacje dotyczące kolekcjonerstwa, w tym naukowe opracowanie zbiorów kolekcjonerskich otrzymała dr Joanna Hubner-Wojciechowska, autorka książki „Sztuka skalnego Podhala. Przewodnik kolekcjonera”.

Nagrodę dla instytucji za publikacje prasowe, radiowe, telewizyjne, internetowe popularyzujące ideę kolekcjonerstwa i prezentujące wkład kolekcjonerów w ochronę dziedzictwa narodowego otrzymało Muzeum Villa La Fleur w Konstancinie utworzone przez Marka Roeflera.

Nagrodę dla dziennikarza za upowszechnianie dorobku kolekcjonerskiego, w tym publikacje i wystawy otrzymał Rafał Kamecki, twórca portalu www.artinfo.pl.

Nagrody zostaną wręczone jesienią podczas konferencji naukowej poświęconej znaczeniu kolekcjonerstwa dla upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-11
Data aktualizacji: 2020-03-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź