Wpuść kulturę w wersji on-line – nowe propozycje
Muzea, teatry, domy kultury, mimo że zamknięte dla odwiedzających, nie zawiesiły swojej działalności. Przeniosły ją do sieci. Czas spędzony w domu może być też czasem ciekawej aktywności kulturalnej, o co dbają krakowskie instytucje.
Instytucje kultury, choć formalnie zamknięte, nie zapominają o swoich odbiorcach i proponują różne inicjatywy w wersji on-line. Nie wychodząc z domu, możesz bezpiecznie uczestniczyć w kulturalnych przedsięwzięciach dostępnych za pomocą Internetu.
Krakowskie teatry
- Teatr Groteska proponuje akcję „Złap Groteskę w sieci” i zaprasza wszystkie dzieci na specjalne, internetowe spotkania. Każdego dnia w samo południe, na stronie teatru umieszczane są najpopularniejsze piosenki ze spektakli granych w Grotesce.
- Teatr Barakah w ramach akcji #zostanwdomu zamienił się na BARAKAH online – w internecie możemy zobaczyć archiwalne spektakle teatru, odcinki cyklu teatralno-kabaretowego „Noce Waniliowych Myszy”, a także materiały powstałe podczas prób do premiery „Innych ludzi" w reż. Macieja Gorczyńskiego. Do sieci Teatr BARAKAH przeniósł też kabaret literacki Chochla Literacka i cyklicznie środowe muzyczne spotkania: Folk Session i Rytmiczna Barakah – można w nich uczestniczyć za pośrednictwem Facebooka.
- Krakowski Teatr Variété udostępnia fragmenty spektakli, piosenek, skeczy i wywiadów z aktorami i twórcami w mediach społecznościowych.
Domy kultury
Krakowskie ośrodki kultury publikują w internecie podpowiedzi, jak kreatywnie spędzać czas nie wychodząc z domu. Na profilach domów kultury mnóstwo inspiracji znajdą zwłaszcza najmłodsi krakowianie.
Warto zaglądać na profile poszczególnych domów kultury i korzystać z propozycji między innymi Centrum Kultury Podgórza, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki czy też dołączyć do akcji #zostanwdomu po nowohucku – propozycje Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta to między innymi codzienne czytanie bajek dla dzieci z Klubem Dukat, kuchenne szaleństwa z Klubem Wersalik, podpowiedzi, jak zrobić coś z niczego z Klubem 303 i kreatywne propozycje Klubu Zgody na czas spędzany z dziećmi.
Z kolei Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki zaprasza do przeglądania katalogu zbiorów, korzystania z wypożyczalni online z Liberetto i zaglądania do Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki.
Krakowskie muzea
- Muzeum Krakowa zaprasza do przeglądania zbiorów zawartych w Cyfrowym Thesaurusie, gdzie znajdziemy ponad 18 800 eksponatów z trzech bogatych muzealnych kolekcji, obejmujących starą fotografię krakowską, zbiory teatralne i zbiory graficzne.
- W katalogu on-line Muzeum Fotografii w Krakowie znajdziemy prawie 60 tysięcy zdigitalizowanych obiektów z dorobku nie tylko polskich fotografów. Katalog zawiera zarówno zdjęcia historyczne, jak też fotosy z planów filmowych, kolekcje sztuki współczesnej i kolekcje tematyczne.
- Zamek Królewski na Wawelu oferuje wirtualne zwiedzanie Kolekcji Lankorońskich, a użytkowników Facebooka zaprasza do śledzenia akcji #przezdziurkęodklucza.
- Muzeum Narodowe w Krakowie proponuje dzieła ze swojej kolekcji w wersji on-line, a także zachęca też do wirtualnego spaceru po swoich oddziałach.
- MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zaprasza do e-galerii.
Nie wychodząc z domu, możemy również odwiedzać Wirtualne Muzea Małopolski, gdzie znajdziemy ponad 1000 zdigitalizowanych obiektów z 42 małopolskich muzeów. Są tu dostępne eksponaty w formie 3D i 2D, poświęcone im teksty, a także materiały audio przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących oraz nagrania w technice audiodeskrypcji.
Serwisy pełne kultury
Planując wirtualne uczestnictwo w życiu kulturalnym, warto wziąć też pod uwagę bogatą ofertę biblioteki multimedialnej Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe - łącznie ponad kilka tysięcy materiałów audio i video można odtwarzać za pomocą ninateka.pl.
Dobry czas na lekturę
Oczywiście w mieście literatury nie powinniśmy zapominać o książkach. To może być dobry czas na nadrobienie zaległości w lekturach. Biblioteka Kraków przypomina o dostępie do cyfrowej biblioteki Wolne Lektury, w której można znaleźć klasykę literatury polskiej i światowej. E-booki i audiobooki z Wolnych Lektur można czytać on-line lub pobrać za darmo na dowolne urządzenie. Można też korzystać z wirtualnej czytelni IBUK Libra - o hasło do zdalnego logowania można poprosić mailowo w filii bibliotecznej, w której zwykle wypożyczasz książki, dodatkowe informacje znajdziesz na stronie Biblioteki Kraków. Dodatkową opcją są też cyfrowe zbiory Biblioteki Narodowej POLONA. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie, która oferuje trzy miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, znajdziemy tu także mapy, rysunki, grafiki, fotografie, pocztówki, czy nuty.
Sprawdzaj, śledź profile, uczestnicz
To tylko wybrane propozycje kulturalne. Lista możliwości ciągle się powiększa, bo poszczególne instytucje pracują nad zaproszeniem do kolejnych przedsięwzięć, w których można uczestniczyć w domowym zaciszu.
Strony internetowe krakowskich, ogólnopolskich i międzynarodowych instytucji kultury, a także ich profile w mediach społecznościowych zapełniają się propozycjami inicjatyw kulturalnych, w których można uczestniczyć za pomocą Internetu. Korzystajmy z nich, wpuśćmy do domu kulturę w wersji on-line.