Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Veni, vidi, Vinci, czyli Muzeum Narodowe on-line

Tłum turystów w krakowskich muzeach to chleb powszedni, a jeśli nawet uda się określić luźniejszą porę na zwiedzanie, to nie zawsze możemy dopasować do niej nasz codzienny harmonogram. Może teraz, gdy restrykcje dotyczące wychodzenia z domu podczas pandemii COVID-19 zostały zaostrzone, znajdziemy czas na zapoznanie się z kolekcjami, które oglądać możemy bez obaw o kolejki do kasy, czy rezerwację odpowiedniej godziny wejścia. Instytucje kultury na całym świecie prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie odbiorców. Także Muzeum Narodowe w Krakowie nie pozostaje w tyle, udostępniając wirtualnie swoje zbiory i oferując zwiedzanie wnętrz.

Julia Ziemba

Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie, to nie tylko Gmach Główny, ale również szereg oddziałów, z których oferty możemy wirtualnie korzystać na wiele sposobów. Na platformie Google Arts & Culture znajdziemy 25 ścieżek wirtualnego spaceru m.in. po wnętrzach Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach oraz Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Podobną opcję oferuje także Gmach Główny, udostępniając poprzez Google Street View ekspozycję z 2018 roku. Wśród eksponatów m.in. barokowa ceramika i wyroby złotnicze, zabytkowe instrumenty i moda z XIX wieku.

„Zbiory cyfrowe” to innowacyjny portal Muzeum, dzięki któremu możemy jeszcze bardziej zbliżyć się do sztuki. Słynną Damę z gronostajem Leonarda da Vinci, znajdującą się w Muzeum Czartoryskich, obejrzymy w przybliżeniu tak dokładnym, że bez problemu odczytamy w lewym górnym rogu obrazu błędną inskrypcję „LA BELE FERONIERE LEONARD D’AWINCI” z czasów ekspozycji dzieła w Domu Gotyckim w Puławach. Ponadto w internetowych zbiorach znajdziemy także „Szał” Władysława Podkowińskiego, „Krajobraz z przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie” Rembrandta van Rijna, obszerne galerie prac Stanisława Wyspiańskiego i Jacka Malczewskiego, czy też kolekcje tematyczne, m.in. dawnej fotografii i sztuki Dalekiego Wschodu.

„Zbiory cyfrowe” to również ponad 30 esejów o przeróżnej tematyce, np. o życiu Leona Wyczółkowskiego i Feliksa Jasieńskiego („Manggha i Wyczół - młodopolski duet artystyczny”), a także Biblioteka Cyfrowa, która udostępnia prawie 25 tysięcy druków, czasopism, kartografii, rękopisów i innych obiektów poddanych digitalizacji. Znaczną popularnością cieszy się m.in. książka Izabeli Elżbiety Czartoryskiej „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów,” wydana w 1808 roku we Wrocławiu. Zasoby Biblioteki, jak i całego portalu „Zbiorów cyfrowych” można pobrać na własne urządzenie, lub przeglądać on-line.

Na koniec gratka dla użytkowników serwisu społecznościowego Instagram, a mianowicie konkurs „Zbiory otwarte MNK”, w którym do wygrania są podwójne bilety wstępu na wybraną wystawę czasową Muzeum, gadżety oraz publikacje Wydawnictwa MNK. Wystarczy ściągnąć zdjęcie ulubionego dzieła ze strony zbiory.mnk.pl, przekształcić je w mem i opublikować na Instagramie z odpowiednimi hasztagami. Prace zamieszczać można do końca marca.

Szczegóły i regulamin konkursu na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie.


Julia Ziemba – studentka Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tekst powstał w ramach współpracy Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ (przedmiot: dziennikarstwo kulturalne) z redakcją Magicznego Krakowa.

pokaż metkę
Autor: JULIA ZIEMBA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-30
Data aktualizacji: 2020-03-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź