Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

#zostańwdomu i zwiedź Wawel on-line

W związku z akcją #zostańwdomu wiele instytucji kulturalnych oferuje internetową opcję oglądania sztuki. Dotyczy to również zamku na Wawelu. Oficjalna strona Zamku Królewskiego oferuje nam wirtualne zwiedzanie kolekcji Lanckorońskich oraz sal zamkowych.

Sandra Sobotta

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Dostępne są dwie opcje przeglądania zbiorów. Pierwsza – dla tych, którzy niekoniecznie chcą „przechadzać się” po salach. Przedstawiono 87 dzieł w formie katalogu. Po kliknięciu w wybrany obraz otrzymamy informacje na jego temat, sposób, w jaki został namalowany, kto go namalował oraz co przedstawia. Notatkę tę można przeczytać albo odsłuchać. Istnieje także możliwość przybliżenia konkretnych miejsc w celu głębszego zbadania przedmiotu. Strona umożliwia zapoznanie się z treścią w dwóch językach, angielskim i polskim.

Druga forma to panorama – spacerując po wirtualnych salach zamku, można podziwiać dzieła malarskie i różnego rodzaju artefakty, m.in. elementy wyposażenia komnat królewskich. Zwiedzanie jest intuicyjne, na dole strony jest lista pomieszczeń, które można zobaczyć, a po wybraniu jednego z nich, automatycznie jesteśmy tam przekierowani. Jeśli na ścianach wybranej komnaty znajdują się obrazy, to mamy możliwość ich przybliżenia i odczytania szczegółowych informacji.

Warto też wspomnieć o cyklu opowieści muzealnych online, który został przygotowany przez Zamek Królewski na Wawelu. Nosi nazwę #przezdziurkęodklucza i jest dostępny na profilu facebookowym Zamku. Na krótkich filmikach przedstawiana jest historia zamku, jego zbiorów oraz ogrodów. Jest tam sporo ciekawostek na temat artefaktów. Informacje są przygotowywane przez kustoszy. Odbiór wizualny jest przyjemny, a w roli lektorów występują znani krakowscy aktorzy. Ta forma zwiedzania Wawelu z pewnością jest bardziej przystępna dla zwiedzających w wieku szkolnym.


Sandra Sobotta – studentka Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tekst powstał w ramach współpracy Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ (przedmiot: dziennikarstwo kulturalne) z redakcją Magicznego Krakowa.

pokaż metkę
Autor: SANDRA SOBOTTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-06
Data aktualizacji: 2020-04-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź