Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Biblioteka Kraków w wersji on-line

Zewsząd zasypywani jesteśmy informacjami, jak wedle zasady #Zostańwdomu wykorzystać przymusowy czas wolny. W dzisiejszych czasach, dzięki dostępowi do internetu, nie wychodząc z domu możemy podróżować po świecie, odwiedzać instytucje kultury, uczyć się nowych języków czy gry na instrumencie. Czasami potrzebujemy jednak chwili, w której możemy zanurzyć się w lekturze. Naprzód oczekiwaniom wychodzi Biblioteka Kraków. 

Paulina Siuta

Fot. pixabay.com

Filie w całym Krakowie zostały tymczasowo zamknięte, jednak Biblioteka Kraków nie zapomina o swoich czytelnikach. Nadeszła chwila, aby przypomnieć, że książka to współcześnie nie tylko dokument fizyczny w formie kartek połączonych ze sobą grzbietem. Teraz książki możemy czytać na ekranach naszych komputerów, tabletów czy telefonów oraz specjalnych czytników e-boków, nie zapominając też o bardzo wygodnej możliwości słuchania ich w formie audio! Biblioteka Kraków postanowiła więc podzielić się ze swoimi czytelnikami, gdzie szukać upragnionej lektury właśnie w takim wydaniu.

W internetowym katalogu Biblioteki, wpisując w wyszukiwarkę hasło „wolne lektury”, można odkryć dziesiątki dzieł zarówno literatury polskiej jak i światowej. Wolne lektury to ogólnodostępna internetowa biblioteka Fundacji Nowoczesna Polska, której zbiory ciągle się powiększają. Książki te, które bez problemu może zdobyć każdy, są prawdziwymi klasykami – opcja ta jest więc świetna zarówno dla uczniów jak i dorosłych, którzy cenią sobie literaturę na najwyższym poziomie. Co również jest bardzo istotne, Wolne Lektury udostępniają format DAISY, który dostosowany jest do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych.

Dzięki Bibliotece Kraków złakniony lektury czytelnik ma także możliwość skorzystania z dwóch innych portali udostępniających książki. Dzięki ważnej karcie bibliotecznej można bez przeszkód korzystać z księgarni Legimi, która udostępnia ponad 60 000 audiobooków i e-booków, również tych zupełnych nowości. Jeżeli ktoś ma jednak ochotę na książki i czasopisma naukowe, to warto poprosić w mailu do filii bibliotecznej o kod dostępu do IBUK Libra, wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN. Izolacja od życia towarzyskiego to świetna okazja, żeby w końcu przysiąść do pisania pracy licencjackiej czy magisterskiej…

Ciągłe zabieganie w życiu codziennym jest częstą wymówką, dlaczego nie czytamy. Spróbujmy więc wykorzystać tę nieprzyjemną sytuację, w jakiej się znajdujemy i zróbmy coś, na co zawsze brakuje nam czasu – czytajmy książki!


Paulina Siuta – studentka Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tekst powstał w ramach współpracy Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ (przedmiot: dziennikarstwo kulturalne) z redakcją Magicznego Krakowa.

pokaż metkę
Autor: PAULINA SIUTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-07
Data aktualizacji: 2020-04-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź