Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koronawirus – podsumowanie informacji: 8 kwietnia

Przedstawiamy podsumowanie dzisiejszych najważniejszych informacji o sytuacji w mieście.

Fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl

Zdrowie

  • Aktualnie u 398 osób w Małopolsce wykryto koronawirusa SARS-Cov-2. Osiem osób zmarło, jest też kolejnych pięcioro ozdrowieńców. Obecnie 149 osoby są hospitalizowane, 17 446 osób objętych jest kwarantanną, 2 609 osoby objęte są nadzorem epidemiologicznym
  • Kamery termowizyjne Politechniki Krakowskiej stanęły w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II – we właśnie uruchomionym punkcie triażu, czyli wstępnej oceny medycznej nowych pacjentów. Służą do pomiaru temperatury z bezpiecznej odległości.
  • Przypominamy, że od środy, 8 kwietnia dzienny oddział stacjonarny działą na I piętrze tego budynku chemioterapia dzienna. Telefony kontaktowe do rejestracji Poradni Onkologicznej: tel. 12 424 7176 oraz 12 424 73 08

Miasto

  • Do piątku, 30 kwietnia budynki Urzędu Miasta Krakowa są dostępne wyłącznie dla pracowników. Wszelkie dokumenty i wnioski można złożyć tylko elektronicznie lub w 13 wskazanych miejscach – wrzucając kopertę do specjalnego pojemnika.
  • Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przypomina o zamknięciu parków i terenów rekreacyjnych
  • Wsparcie w zakupach i innych sprawach wymagających wyjścia z domu dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, pomoc objętym kwarantanną, a także telefoniczne wsparcie psychologiczne – miasto oferuje różne formy pomocy w związku ze stanem epidemii
  • Straciłeś pracę i chcesz uzyskać status osoby bezrobotnej? Rejestracja w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie jest możliwa bez wychodzenia z domu. Aby jej dokonać, należy wypełnić formularz i skorzystać z podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego

Komunikacja

  • Przypominamy: strefa płatnego parkowania zawieszona do odwołania. Opłaty za parkowanie nie będą pobierane a abonamenty przedłużone.
  • Krakowskie MPK własnym sumptem szyje maski dla swoich pracowników. Będą one przekazywane pracownikom zaplecza, którzy każdego dnia zajmują się serwisowaniem tramwajów i autobusów oraz prowadzącym. Do przygotowania masek jest wykorzystywany materiał z bawełny oraz fizeliny. Są to maski trójwarstwowe wielorazowego użytku. Każdego dnia powstaje ich kilkadziesiąt.
  • Od nocy z piątku na sobotę aż do odwołania zostanie zawieszone kursowanie linii nocnej nr 915 („Łagiewniki” - „Świątniki Górne Urząd Miasta i Gminy”). Decyzja została podjęta na czas pandemii po wniosku gminy Świątniki Górne.

Biznes

  • Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości apelują do krakowian i mieszkańców Małopolski, aby w ciężkich dla przedsiębiorców czasach wspierali lokalne i polskie firmy.
  • W czasie panującej epidemii koronawirusa wszystkie zaplanowane imprezy i przyjęcia zostały odwołane. Nie trzeba jednak odmawiać sobie wszystkiego w czasie powszechnej kwarantanny. Można przecież uczcić urodziny, imieniny czy wspólny jubileusz w gronie najbliższych domowników. Bez konieczności wychodzenia z domu można zamówić słodkości z dostawą od krakowskich cukierników i gastronomów
  • Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa wstrzymane zostało w dotychczasowym wymiarze działanie branży lotniczej i mocno powiązanej z nią branży turystycznej. Skala strat, z jaką mierzą się branża lotnicza i turystyczna, jest ogromna. Terminal pasażerski Kraków Airport jest teraz zamknięty dla pasażerów. Wszystkie loty odbywają się w uzgodnieniu ze służbami państwowymi, w tym przede wszystkim sanitarnymi.

Edukacja

  • Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowały materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu maturalnego. Arkusze do próbnego egzaminu maturalnego – poziom rozszerzony: chemia, poziom podstawowy: język litewski, białoruski i ukraiński. Więcej na: www.gov.pl.
  • Wystartowała akcja #CONTRA19. W jej ramach nastolatkowie z całej Polski mogą przyjąć szybkie wyzwania, którymi m.in. pomogą lokalnym przedsiębiorcom, osobom starszym czy zawalczą z fake newsami. Do ustawienia się w kontrze do COVID-19 zachęca młodych inicjator akcji, Fundacja Zwolnieni z Teorii.
  • Zakończył się drugi etap konkursu, organizowanego w ramach Festiwalu Kwarantanny. Jury, oceniające przesłane filmy konkursowe o tematyce związanej z nauką i zabawą w czasie domowej kwarantanny, przyznało cztery nagrody główne i 11 wyróżnień. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i średnich do 18. roku życia, którzy mieszkają lub uczą się na terenie Krakowa. Akcja realizowana jest w czterech kategoriach tematycznych: „Uczę się sam”, „Po szkole”, „Sposób na koronawirusa”, „Pomagam”, a także w czterech kategoriach wiekowych. Przed nami trzeci etap zabawy. Do niedzieli, 12 marca organizatorzy czekają na maksymalnie dwuminutowe filmy.
  • Dla dzieci i rodziców, którzy w tym trudnym okresie szukają sposobów na pożyteczne spędzenie wspólnego czasu, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana ma ciekawą propozycję. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w konkursie plastycznym „Portret rodziny”, w którym zadaniem jest przygotowanie drzewa genealogicznego. W tym roku wystarczy zrobić fotografię wykonanej pracy i przesłać ją mailem do 10 maja. Na zwycięzców czekają dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Kultura

  • Ukazał się najnowszy świąteczny dwutygodnik miejski KRAKÓW.PL. To kolejne wydanie publikowane wyłącznie w wersji elektronicznej. Mamy nadzieję, że w okresie przedświątecznym znajdą Państwo trochę czasu, by do niego zajrzeć. Dwutygodnik możemy pobrać tutaj.
  • Za nami drugi etap Festiwalu Kwarantanny. Jury konkursu, który polega na przygotowaniu krótkiego filmu o tym, w jaki sposób można uczyć się i spędzać czas w domu, przyznało cztery nagrody główne i 11 wyróżnień. Przed nami trzeci etap zabawy. Organizatorzy czekają na maksymalnie dwuminutowe filmy. Należy je przesyłać do niedzieli 12 marca, do północy.
  • Otwierasz maila i ze smutkiem czytasz, że Twój planowany lot został odwołany? W myśl hasła #zostańwdomu, stosujesz się do nowych zasad: obejrzałeś już wszystkie sezony „Przyjaciół” i zwiedziłeś (wirtualnie) wszystkie galerie sztuki w Paryżu? A co z lotami? Arcydzieła ludzkich rąk warto oglądać na żywo, ale wycieczka on-line po krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego może być dobrą inspiracją.
  • Dla dzieci i rodziców, którzy w tym trudnym okresie szukają sposobów na pożyteczne spędzenie wspólnego czasu, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana ma ciekawą propozycję. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w konkursie plastycznym „Portret rodziny”, w którym zadaniem jest przygotowanie drzewa genealogicznego. Podróż do przeszłości własnej rodziny może być naprawdę fascynująca.
  • Na czas pandemii do sieci przenosi się także popularny magazyn kulturalny „Karnet”. Zapraszamy do przeczytania jego świątecznego wydania, którego drukowana wersja ukaże się tuż przed świętami.

Bezpieczeństwo

  • Koronawirus obezwładnił przestępców. W czasie epidemii w Krakowie kilkakrotnie spadła liczba przestępstw. – Nie ma życia towarzyskiego nocą to i spokojniej na ulicach – mówią policjanci.

Inne

  • Ważne informacje dla cudzoziemców – Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zakładającej przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie: ruchu bezwizowego i wiz Schengen.
  • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) uruchomił program, w ramach którego finansową pomoc w wysokości 500 zł mogą uzyskać osoby niepełnosprawne pozbawione możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej w związku z epidemią koronawirusa. Wsparcie skierowane jest do dorosłych, dzieci i młodzieży z ważnymi orzeczeniami o niepełnosprawności.
  • Poczta Polska w trosce o dobro klientów wprowadza specjalne godziny, w których tylko seniorzy będą mogli korzystać z usług pocztowych. Godziny dla seniorów, czyli dla osób w wieku 65+ uzależnione są od godzin otwarcia danej placówki. Generalnie od poniedziałku do piątku między 10.00 a 12.00 z usług mogą korzystać wyłącznie seniorzy.
  • Otwarte schroniska, przytuliska i noclegownie, a także posiłki i pomoc medyczna – osoby w kryzysie bezdomności mogą liczyć na wsparcie miasta także podczas epidemii. Na jaką konkretnie pomoc mogą liczyć osoby bezdomne? Przeczytaj o tym tutaj.
  • Najwcześniej w 2021 r. odbędzie się trzecia edycja projektu Hoover Table – poinformowali organizatorzy. Akcja Hoover Table, organizowana od 2018 r. przez Urząd Miasta Krakowa, konsulat USA w Krakowie, Amerykańską Izbę Handlową w Krakowie, Polski Instytut Filantropii, Izbę Przemysłowo-Handlową w Krakowie i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, ma na celu zbiórkę środków finansowych, za które organizowane są wakacyjne obozy językowe dla dzieci z krakowskich ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-08
Data aktualizacji: 2020-04-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź