Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koronawirus – podsumowanie informacji: 20 kwietnia

Przedstawiamy podsumowanie dzisiejszych najważniejszych informacji o sytuacji w mieście.

Fot. Jan Graczyński

Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia:

Zdrowie

  • Obecnie mamy w Małopolsce 679 potwierdzonych przypadków zakażeń. 76 ozdrowieńców, 19 zmarłych. 200 osób jest hospitalizowanych 7 339 objętych kwarantanną, 1 572 nadzorem epidemiologicznym (stan na godz. 17.00)
  • Przypominamy – w miejscach publicznych obowiązkowe są maseczki ochronne. Od 16 kwietnia w miejscach publicznych, w których trudno jest zachować bezpieczną odległość od innej osoby, wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa
  • Od 20 kwietnia, zostały ponownie otwarte tereny zielone: parki i lasy. Wciąż jednak należy przestrzegać środków ostrożności: zachować odstęp od innych ludzi, nosić maseczki, nie gromadzić się w zbiorowiskach. Nie oznacza to także zachęty do masowych wycieczek do lasów i parków
  • Zmieniły się również niektóre zasady w handlu. W sklepach do 100 m kw. będą mogły być 4 osoby na stanowisko kasowe. W sklepach powyżej 100 m kw., będzie może przebywać 1 osoba na 15 m kw.
  • W miejscach kultu religijnego – na 1 osobę ma przypadać 15 m kw. Młodzież powyżej 13. roku życia może już poruszać się bez opieki osoby dorosłej
  • Przypominamy też, że rząd wprowadził kolejne zmiany w organizacji ceremonii pogrzebowych. W trakcie pogrzebu na cmentarzu może się znajdować nie więcej niż 50 uczestników.
  • Domowa izolacja niekorzystnie wpływa na kondycję psychiczną wielu uczniów. Wsparcia oczekują także rodzice, dla których zapewnienie dzieciom odpowiedniej całodniowej opieki to duże wyzwanie. Z pomocą przychodzą krakowskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne – pracujący w nich specjaliści pozostają do dyspozycji od poniedziałku do piątku, a od 20 kwietnia wszystkie poradnie pełnią też dyżury wieczorne do godz. 22.00 przez co najmniej trzy dni w tygodniu. Do kontaktu wystarczy telefon, Skype lub czat online.
  • Laboratoria medyczne Grupy Diagnostyka rozpoczęły w Krakowie akcję „Badamy – wspieramy”, czyli bezpłatne testy dla personelu medycznego na obecność koronawirusa SARS-Cov-2. Próbki pobierane będą od 20 kwietnia w mobilnym punkcie pobrań przy TAURON Arenie Kraków.
  •  

Miasto

  • Pandemia koronawirusa to cios nie tylko dla domowych budżetów, cierpią także dochody miasta. Jednym ze sposobów ograniczenia wydatków budżetowych to oszczędności w administracji. – Jeżeli mówimy, że pomoc miasta dla przedsiębiorców ma na celu przede wszystkim obronę miejsc pracy, to logiczne jest, że sam urząd jako pracodawca nie będzie zwalniał pracowników, nie oznacz to jednak, że liczba urzędników nie zmaleje – zapowiada prezydent Jacek Majchrowski.
  • Krakowska policja prosi o pozostanie w domach. W domu można przecież czytać – Kraków to w końcu Miasto Literatury UNESCO! 

Komunikacja

  • Przypominamy, wczoraj wprowadzone zostały kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zmianie uległy godziny szczytu porannego i popołudniowego. Nowy rozkład jazdy dostępny tutaj
  • Od poniedziałku trwa remont przejazdu kolejowego na ulicy Fredry. Autobusy linii nr 133 i 135 będą kursować przez ul. Turowicza. Przez ok. 3 tygodnie przystanki autobusowe „Sucha” i „Fredry” pozostaną nieczynne

Biznes

Przypominamy, że do 28 kwietnia mali i średni przedsiębiorcy, mikroprzedsiębiorcy oraz przedsiębiorcy samozatrudnieni mogą się ubiegać o wsparcie finansowe w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych. O pomoc mogą również wystąpić organizacje pozarządowe, którym z powodu kryzysu spadły przychody z działalności statutowej. Wnioski przyjmuje Grodzki Urząd Pracy w Krakowie.

Kultura

  • Dramatyczne, sięgające nawet 98% spadki obrotów, problemy lokalowe i brak możliwości efektywnego konkurowania z największymi sieciami w internecie – nie każdy wie, w jak trudnej sytuacji znalazły się w dobie pandemii koronawirusa niezależne księgarnie. W ślad za kampanią zachęcającą krakowian i krakowianki do lokalnych zakupów książkowych online oraz ogólnopolską akcją „Książka na telefon”, Krakowskie Biuro Festiwalowe w porozumieniu z Miastem Kraków uruchomiło szeroko zakrojony projekt ochronno-pomocowy „Księgarnie Odporne”.
  • Tęsknicie za wydarzeniami w ICE Kraków? Zapraszamy do wzięcia udziału w specjalnym wydarzeniu, które zorganizowaliśmy: ICE Kraków | Home Tour, czyli wirtualnym zwiedzaniu.

Inne

Straż Miejska Miasta Krakowa przypomina: wypalanie traw niszczy środowisko i jest nielegalne (grzywna do 5 tys. zł.) Drony obsługiwane przez strażników kontrolują rejony łąk i rzek na terenie miasta.

Pracownicy krakowskiej restauracji IKEA codziennie wydają 100 posiłków dla medyków, dziękując im w ten sposób za ciężką pracę i poświęcenie w walce z pandemią. Obiady dostarczane są w ramach akcji #WzywamyPosiłki, do której sieć włączyła się 24 marca br. Dotychczas personel służby zdrowia w Krakowie otrzymał już ponad 2 tys. posiłków, a łącznie we wszystkich miastach w Polsce, w których zlokalizowane są sklepy IKEA, wydano blisko 20 tys. zestawów obiadowych.

Zdalne lekcje nauczyciele krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego poprowadzą przy wsparciu tabletów. Urządzenia kadra nauczycielska otrzymała z inicjatywy rady rodziców V LO.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-20
Data aktualizacji: 2020-04-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź