Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Na straży bezpieczeństwa mieszkańców

O tym jak działają służby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa dyskutowali radni podczas posiedzenia Komisji Praworządności.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

- Ponad 500 policjantów i strażników miejskich codziennie znajduje się na ulicach miasta. Pilnują między innymi, by nakazy i zakazy były respektowane. Obserwujemy znaczny spadek przestępczości w mieście – mówił radnym Zbigniew Nowak, komendant Miejski Policji w Krakowie. Policjanci sprawdzają też osoby przebywające na kwarantannie. 3 kwietnia takich osób było 3000, a 24 kwietnia – 889. Od 3 do 25 kwietnia wszczęto 230 postępowań związanych  naruszeniem przepisów porządkowych, wystawiono 16 mandatów i 5000 pouczeń. Radny Jacek Bednarz prosił o dalszy nadzór Bagrów i innych zbiorników wodnych, gdzie z pewnością w związku z poluzowaniem obostrzeń będą się gromadzić mieszkańcy.

- Przed 9 szpitalami postawiliśmy 17 namiotów pneumatycznych, które w założeniu są wstępnym miejscem selekcji przed przyjęciem do szpitala. Zajmujemy się ich obsługą. Świadczymy też pomoc społeczną, głównie na terenie powiatu krakowskiego. Informujemy mieszkańców o wymogach reżimu sanitarnego, dostarczamy żywność osobom przebywającym na kwarantannie. Od 4 marca wykonaliśmy 451 działań związanych z koronawirusem, głównie na terenie powiatu krakowskiego. Każdego dnia na służbie jest w Krakowie 110 strażaków – mówił Paweł Knapik, komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej. Paweł Knapik zwracał również uwagę na zagrożenie pożarami w związku z panującą suszą. Od 1 marca do 27 kwietnia strażacy wyjeżdżali do 968 pożarów – głównie poza Krakowem. Paliły się nieużytki rolne i suche trawy.

Strażnicy miejscy od 16 marca do 22 kwietnia odbyli 550 wspólnych służb z policjantami. Oprócz tego odbyło 4300 samodzielnych służb strażników.  Znacznie spadła ilość wykroczeń oraz zgłoszeń do straży miejskiej. – Na środki ochrony osobistej wydaliśmy 110 tys. zł – mówił Jerzy Mądrzyk, komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Radny Edward Porębski zgłosił wniosek do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie przeznaczenia środków dla straży miejskiej na działania związane z epidemią koronawirusa. Uzyskał on jednogłośną akceptację pozostałych członków Komisji.

Radni oddelegowali też członków Komisji do kapituły nagrody „Bezpieczny Kraków”. Zostali nimi Krzysztof Sułowski i Renata Kucharska.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Ewelina Garbacka-Kalemba
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-04-28
Data aktualizacji: 2020-04-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź