Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koronawirus – podsumowanie informacji: 29 kwietnia

Przedstawiamy podsumowanie dzisiejszych najważniejszych informacji o sytuacji w mieście.

Fot. Jan Graczyński

Oto podsumowanie najważniejszych informacji dnia:

Zdrowie

  • Obecnie mamy w Małopolsce 876 potwierdzonych przypadków zakażeń. 207 ozdrowieńców, 30 zmarłych. 191 osób jest hospitalizowanych, 5 798 objętych kwarantanną, a 1 310 nadzorem epidemicznym (stan na godz. 17.00).
  • Od 6 maja osoby chore powrócą do rehabilitacji. To efekt wejścia w drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.
  • Naukowcy potwierdzają: dezynfekcja przynosi efekty. Dezynfekcja miasta oraz ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców przynoszą pozytywne efekty w walce z SARS-CoV-2 – mówią naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, którzy między 17 marca a 6 kwietnia analizowali obecność wirusa w 20 wybranych punktach Krakowa.

Miasto

  • Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa, zwołanej w środę, 29 kwietnia, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przedstawił ocenę sytuacji finansowej miasta w dobie pandemii. – Mamy do czynienia z kryzysem o niespotykanych dotąd rozmiarach, którego skutki będą się ujawniały stopniowo w kolejnych latach. Musimy liczyć się z ogromnym spadkiem dochodów. Nawet najbardziej umiarkowany scenariusz zakłada, że budżet miasta straci na tym około 1 mld zł – mówił prezydent.
  • Przypominamy o ankiecie dotyczącej wpływu stanu epidemii na krakowskie firmy. Od początku rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa w Polsce i w Krakowie, nasze miasto prowadzi szeroką akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców i przedsiębiorców.
  • Zostały ostatnie dni na złożenie projektu w ramach VII edycji budżetu obywatelskiego. Do 30 kwietnia każdy mieszkaniec Krakowa może zgłosić swój pomysł na stronie Budżetu Obywatelskiego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wnioskodawców, infolinia BO wydłuża godziny działania.
  • Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego miejskie fontanny i uliczne instalacje wodne nie powinny być na razie uruchamiane. Wszystko w związku z epidemią koronawirusa SARS-Cov-2.
  • O ponad 100 proc. wzrosła liczba dokumentów elektronicznych wymienianych za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePAUP Urzędu Miasta Krakowa podczas pierwszego miesiąca sytuacji epidemicznej – w porównaniu do takiego samego okresu w roku ubiegłym.
  • Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa od 22 kwietnia do 4 maja prowadzi obsługę, utrzymując ograniczenia w bezpośredniej obsłudze klientów.
  • Coraz więcej rodziców korzysta z możliwości zgłoszenia online narodzin dziecka. W marcu tę opcję wybrało 734 osób, a łącznie sporządzono 1245 akty urodzenia. Prawie więc 60 proc. rodziców zgłosiło elektronicznie dziecko w krakowskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Do połowy kwietnia odsetek ten wzrósł aż do 88 proc.
  • Krakowscy seniorzy w czasie epidemii postanowili nie pozostawać bezczynni. Przy zachowaniu wymaganych ograniczeń, włączają się do akcji niesienia bezinteresownej pomocy zainicjowanej przez Radę Krakowskich Seniorów. Wymiernym efektem akcji jest już ponad 10 tysięcy maseczek bawełnianych, które wykonali członkowie i seniorzy współpracujący z RKS.
  • Od 28 kwietnia dziennik podawczy Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie jest dostępny całą dobę – do pięciu skrzynek ustawionych przed budynkiem można wrzucać wnioski i dokumenty wymagane przy załatwianiu spraw urzędowych. Pracownicy GUP starają się maksymalnie usprawnić obsługę mieszkańców, ale w niektórych obszarach, jak np. udzielanie mikropożyczek, w znaczący sposób sytuację mogłyby poprawić zmiany ustawowe.

Biznes

Instytut Turystyki w Krakowie zaprasza do udziału w projekcie „Siła kompetencji”, mającym na celu pomoc osobom zwolnionym lub zagrożonym utratą pracy. W ramach pomocy oferowane są szkolenia, doradztwo zawodowe, wsparcie psychologiczne, pośrednictwo o w znalezieniu nowej pracy oraz elementy dofinansowania wydatków w okresie szkolenia.

Edukacja

  • Żłobki i przedszkola od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym.
  • Jak poradzić sobie z opieką nad małym dzieckiem, kiedy żłobki i kluby rodziców pozostają zamknięte z powodu epidemii? Zabawy, ćwiczenia oraz specjalistyczne porady czekają na dzieci i rodziców w ramach akcji „Żłobki i Kluby Rodziców w sieci@”. Żeby skorzystać z bogatego banku pomysłów wystarczy wejść na stronę www.kkr.krakow.pl.
  • W klasach maturalnych zakończył się rok szkolny, ale do egzaminów jeszcze miesiąc. Dla maturzystów to spore wyzwanie. W samodzielnych przygotowaniach starają się ich wspierać nauczyciele. Krakowski polonista Dariusz Martynowicz uruchomił na Facebooku grupę powtórkową, która będzie spotykać się online kilka razy w tygodniu.

Komunikacja

  • Od najbliższego poniedziałku, 4 maja zostaną otwarte cztery Punkty Sprzedaży Biletów MPK SA. Będą to punkty przy ul. Podwale 3/5, obok pętli autobusowej „Dworzec Główny Wschód”, obok pętli autobusowo-tramwajowej „Krowodrza Górka”, a także na os. Centrum D bl. 7.
  • Zarząd Transportu Publicznego zapowiada również kolejne zmiany w komunikacji po weekendzie majowym. Obejmą one następujące linie: 1, 3, 8, 50 i  52 – kursować będą w dni powszednie co 10 minut w godzinach szczytu oraz co 20 minut poza godzinami szczytu; linie 114, 130, 144, 163 – do 30 minut zwiększona zostanie częstotliwość kursowania w godzinach międzyszczytowych; linia 572 – przywrócone będzie funkcjonowanie linii w dni powszednie w godzinach szczytu, z częstotliwością co 20 minut, a jednocześnie zmniejszeniu ulegnie częstotliwość kursowania linii 172 w godzinach szczytu – co 20 minut. Poza godzinami szczytu częstotliwość kursowania linii 172 nie ulegnie zmianie. Szczegółowe informacje oraz aktualny rozkład jazdy wkrótce się pojawią.

Kultura

  • Od 4 maja zostaną otwarte niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki.
  • W czasie ogólnopolskiej kwarantanny instytucje kultury przeniosły swoją działalność do sieci. Wobec braku możliwości bezpośrednich kontaktów z publicznością to atrakcyjna i obecnie niemal powszechna forma informowania o swojej działalności i podtrzymywania kontaktów z odbiorcami. Korzysta z niej także oczywiście –  i to w bardzo szerokim zakresie – Zamek Królewski na Wawelu.
  • 29 kwietnia przypadał Międzynarodowy Dzień Tańca. To święto, podobnie jak wszystkie inne artystyczne okazje w ostatnich tygodniach, obchodzone było w formule on-line. Do celebrowania Międzynarodowego Dnia Tańca 2020 zaprosił Balet Dworski Cracovia Danza.
  • Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaprasza na swój profil w serwisie Spotify. Prezentowany jest tam nowy projekt – MOCAK Sounds, wprowadzający muzykę do muzeum.
  • Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida zaprasza do słuchania nowej serii kryminalnych podcastów pt. „Nowa Huta z dreszczykiem”. Przytaczane opowieści bazują na artykułach prasowych oraz tradycyjnych legendach z terenów Nowej Huty, spisanych przez Ryszarda Dzieczyńskiego i Helenę Ściborowską-Mierzwinę.
  • Cisza i pustka w przestrzeni publicznej, spowodowane obecnym stanem pandemii sprawiają, że wiele inicjatyw przeniosło się do Internetu. Mimo trudnej sytuacji oraz decyzji o odwołaniu tegorocznej Nocy Muzeów – muzea i muzealnicy chcą być, i są, blisko ludzi. Wykorzystując stronę internetową krakowskienoce.pl, udostępnione zostały informacje dotyczące krakowskich muzeów, muzealne zbiory online, wirtualne oprowadzania po zamkniętych obecnie galeriach i wystawach oraz specjalne zajęcia edukacyjne i wykłady.
  • Opowiedzmy razem o czasie pandemii – do zbierania opowieści o czasie i doświadczeniach, które teraz właśnie przeżywamy, zachęca nas Muzeum Krakowa.

 Inne

  • Od 4 maja zostają otwarte sklepy w centrach handlowych (ścisłym reżimie sanitarnym). Przestrzenie rekreacyjna i restauracyjna pozostaną zamknięte.
  • Od 4 maja otwieramy również hotele i miejsca hotelowe. Data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki.
  • Kraków Nowa Huta Przyszłości SA ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży do lat 15. W czasie, gdy młodzi muszą więcej przebywać w domu, organizatorzy proponują im podróż do krainy wyobraźni. Czekają na prace plastyczne, które pokażą, jak mogłaby wyglądać Nowa Huta od 10 do 100 lat w przyszłość.
  • W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym online pt. „Jan Paweł II w Małopolsce”. Konkurs ma na celu upamiętnienie osoby wybitnego Polaka oraz przypomnienie, jak bliska mu była Małopolska.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-29
Data aktualizacji: 2020-04-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź