Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koronawirus – podsumowanie informacji: 30 kwietnia

Przedstawiamy podsumowanie dzisiejszych najważniejszych informacji o sytuacji w mieście.

Fot. Jan Graczyński

Zdrowie

  • Obecnie mamy w Małopolsce 897 potwierdzonych przypadków zakażeń. 226 ozdrowieńców, 30 zmarłych. 189 osoby są hospitalizowane, 5 967 objęte kwarantanną, a 1 396 nadzorem epidemicznym (stan na godz. 17.00).
  • Wkraczamy w drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z chorobą COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzone zostaną także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.

Miasto

  • Grodzki Urząd Pracy przyjmuje wnioski całą dobę. Od 28 kwietnia dziennik podawczy Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie jest dostępny całą dobę – do pięciu skrzynek ustawionych przed budynkiem można wrzucać wnioski i dokumenty wymagane przy załatwianiu urzędowych spraw. Pracownicy GUP starają się maksymalnie usprawnić obsługę mieszkańców, ale w niektórych obszarach, jak np. udzielanie mikropożyczek, w znaczący sposób sytuację mogłyby poprawić zmiany ustawowe.
  • Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa od 22 kwietnia do 4 maja prowadzi obsługę utrzymując ograniczenia bezpośredniej obsługi klientów. Od 4 maja Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców UMK wznawia obsługę bezpośrednią mieszkańców. Załatwienie sprawy w wydziale będzie możliwe po wcześniejszej rezerwacji wizyty. W sprawach dotyczących rejestracji pojazdów i praw jazdy najłatwiej można zarezerwować wizytę przez internet na stronie umawianiewizyt.um.krakow.pl. W przypadku braku dostępu do internetu, można zarezerwować wizytę dzwoniąc pod odpowiedni numer telefonu.
  • Od 4 maja Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie przywraca bezpośrednią obsługę klientów w biurach zlokalizowanych w siedzibie głównej przy ulicy Rakowickiej oraz na cmentarzu Prądnik Czerwony. Jednocześnie urzędnicy zachęcają, aby jeśli tylko istnieje taka możliwość, wybrać kontakt telefoniczny, pisemny lub elektroniczny. Można też zostawiać pisma w specjalnych skrzynkach usytuowanych przy wejściach do wszystkich biur.
  • Dzieci w Krakowie nie wrócą w przyszłym tygodniu do przedszkoli. 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformował o możliwości otwarcia przedszkoli od środy, 6 maja, jednak kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zostały pozostawione samorządom jako organom prowadzącym. Władze Krakowa w tym momencie nie widzą możliwości powrotu dzieci do przedszkoli od przyszłego tygodnia.
  • Przypominamy! Dziś upływa termin składania projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Krakowa.

Edukacja

  • Za nami pierwszy etap rekrutacji do szkół podstawowych. Pomimo trwającej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych w Krakowie przebiegła zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem. Właśnie ogłoszono listę dzieci, które w najbliższym roku szkolnym rozpoczną naukę w krakowskich szkołach podstawowych.
  • Zapraszamy Was do przypomnienia sobie grę memory – to to kolejne zadanie przygotowane przez Chorągiew Krakowską ZHP.

Kultura

  • Teatr Groteska w ramach akcji „Złap Groteskę w sieci” zaprasza na spektakl pt. „Malutka czarownica” w reżyserii Lecha Wrońskiego, ze scenografią Jana Polewki i muzyką Ewy Korneckiej. Premiera on-line w piątek, 1 maja o godz. 12.00 na stronach internetowych groteska.pl.
  • Przed nami weekend majowy, nieco inny z powodu pandemii. Jak spędzić ten czas dbając i o ciało, i o duszę? Po odpowiedź zapraszamy do naszego serwisu kulturalnego.
  • Prezydenci Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia ponownie spotykają się pod szyldem Koalicji Miast dla Kultury. W liście przesłanym do Piotra Glińskiego, Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do wiadomości Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich, apelują zgodnie o to, aby w chwili, gdy ogłaszane są kolejne plany ratowania gospodarki i odmrażania kolejnych jej sektorów, nie zapominać o sektorze kultury, instytucjach, organizacjach i twórcach.
  • Internetowa scena Łaźni Nowej działa dalej. Kwarantanna trwa, ale Teatr Łaźnia Nowa z sukcesem rozwija relację z wielotysięczną widownią. W kwietniu teatr odnotował duży wzrost zainteresowania odbiorców w sieci: osób obserwujących, oglądających i komentujących teatralną działalność on-line. Na maj przygotowano kolejne niespodzianki.
  • Warsztaty i webinary on-line, przygotowanie e-booków i audiobooków, udostępnianie w Internecie wydarzeń kulturalnych, projekty z zakresu nowych mediów czy digitalizacja zbiorów – to przykładowe kategorie otwartego konkursu ofert „Kultura w sieci”. Adresowany jest do organizacji pozarządowych otwarty konkurs ofert na realizację inicjatyw z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
  • Opowiedzmy razem o czasie pandemii – do zbierania opowieści o czasie i doświadczeniach, które teraz właśnie przeżywamy, zachęca nas Muzeum Krakowa.
  • Muzeum Armii Krajowej w Krakowie na stronie internetowej oraz na swych profilach w mediach społecznościowych opublikowało czwarty podcast z serii #zostańwdomu z #MuzeumAK. To pierwsza część słuchowiska o gen. Władysławie Sikorskim i tajemnicach katastrofy w Gibraltarze.
  • Krakowskie muzea, galerie i biblioteki przygotowują się do wznowienia działalności i ponownego otwarcia. Zanim jednak będą mogły zaprosić czytelników i zwiedzających, poszczególne instytucje muszą opracować i wdrożyć odpowiednie zasady bezpieczeństwa, pozwalające na zachowanie wymogów sanitarnych związanych z epidemią.
  • Z początkiem maja zniesione zostają kolejne obostrzenia, służące spowolnieniu rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa – także w sferze kultury. Niestety, nie dotyczy to jeszcze działalności, prowadzonej przez domy kultury, które w dalszym ciągu będą starać się wypełniać swoją rolę, korzystając przy tym z Internetu. Również Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta nie przerywa prowadzonej przez siebie w sieciach społecznościowych akcji pod hasłem „#zostańwdomu po nowohucku”. Wręcz przeciwnie – do szeregu działających już propozycji, inspirujących do ciekawego spędzania czasu z dziećmi, efektywnej nauki,  doskonalenia umiejętności, zainteresowania teatrem i książką oraz rozwijania talentów, dołączą nowe.

 Inne

  • Instytut Turystyki w Krakowie zaprasza do udziału w projekcie „Siła kompetencji”, mającym na celu pomoc osobom zwolnionym lub zagrożonym utratą pracy. W ramach pomocy oferowane są szkolenia, doradztwo zawodowe, wsparcie psychologiczne, pośrednictwo w znalezieniu nowej pracy oraz elementy dofinansowania wydatków w okresie szkolenia.
  • W obliczu trwającej epidemii krakowscy restauratorzy dostosowali swą działalność do aktualnych ograniczeń wprowadzonych przez rząd i służby sanitarne. Jedną z dopuszczonych form działalności jest oferowanie posiłków na wynos. Ich przygotowywanie wymaga od gastronomów szczególnej ostrożności i zachowania najwyższych standardów sanitarnych. Zostały nałożone m.in. obostrzenia co do warunków przygotowania potraw, liczby klientów, mogących przebywać w punkcie odbioru posiłków oraz sposobu dokonywania płatności. Przypominamy, że krakowscy restauratorzy mogą zgłosić swój biznes do prowadzonej przez miasto listy czynnych lokali gastronomicznych świadczących usługi na dowóz lub na wynos.
  • Kraków Network Together – konferencja online. Już dziś odbędzie się pierwsza konferencja online Kraków Network. Tematem przewodnim będzie bezpieczeństwo eventów – temat, z którym branża spotkań będzie musiała zmierzyć się w pierwszej kolejności w nowej rzeczywistości.
  • Kampania „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” nabiera tempa. Już od teraz lokalni przedsiębiorcy, instytucje, aktywiści, artyści i inni mieszkańcy Krakowa mogą zgłaszać swoje pomysły i inicjatywy do ogłoszonej w ostatni piątek akcji. Jest to inicjatywa oparta na zasadach partycypacji, skierowana do wszystkich mieszkańców Krakowa, której celem jest wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Ogłoszona przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego kampania skierowana jest w głównej mierze do lokalnej społeczności, a jej celem jest pobudzenie lokalnej gospodarki i włączenie mieszkańców Krakowa w proces przywracania miastu miana turystycznej stolicy Polski. Kraków w czasie pandemii koronawirusa nie zapomina oczywiście o bezpieczeństwie swoich mieszkańców, dostosowując skalę swojej akcji do aktualnej sytuacji i możliwości wynikających z rządowych regulacji. Obecny stan spraw pozwala jednak wejść projektowi w kolejny etap.

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-30
Data aktualizacji: 2020-04-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź