Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Księgarnie odporne – dziękujemy i wspieramy dalej!

30 wideorecenzji obejrzanych przez 25 tys. internautów, 82 recenzje tekstowe, publikowane m.in. w kolejnych wydaniach miesięcznika „Karnet” i na łamach partnerów medialnych akcji – to tylko niektóre efekty programu „Księgarnie odporne”, zrealizowanego w ostatnich dwóch miesiącach przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Szczególnie ważne było zaznaczenie społecznej solidarności z krakowskimi księgarzami w czasie trwającego kryzysu ekonomicznego, a także środki finansowe, przekazane na działalność jednej z najbardziej dotkniętej restrykcjami branży.

Fot. KBF

U progu pandemii koronawirusa Kraków zdecydował się na uruchomienie bezprecedensowego w skali kraju, szybkiego programu pomocowo-ochronnego, którego beneficjentami są niezależne krakowskie księgarnie – od lat nieocenione i prężnie działające ośrodki życia kulturalnego. Wsparcie rozwoju księgarstwa tradycyjnego to od początku jeden z kluczowych elementów programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. W Krakowie od 2011 roku funkcjonuje system ulg czynszowych w lokalach miejskich, organizacja wydarzeń kulturalnych w księgarniach zasilana jest ze specjalnego budżetu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś jesienią odbywa się budujący świadomość znaczenia i kulturotwórczej roli tych miejsc plebiscyt „Wybieramy księgarnie roku”.

Dramatyczny spadek obrotów w sklepach stacjonarnych i tylko częściowe jego przełożenie na sprzedaż internetową po wybuchu pandemii postawiły księgarnie w kraju w bardzo trudnej sytuacji. Obok takich rozwiązań, jak zawieszenie pobierania czynszów w lokalach miejskich czy kampanie zachęcające do okazywania solidarności z ulubionymi księgarniami przez zakupy online (krakowska „Wspieram krakowskie księgarnie online” i ogólnopolska „Książka na telefon”), konieczne okazało się wypracowanie skutecznych, krótkoterminowych działań ochronnych dla branży, której działalność współdecyduje o wyjątkowym charakterze Krakowa.

Na realizację programu „Księgarnie odporne” przeznaczono 100 tys. zł z budżetu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wyniku otwartego naboru oraz szybkiej i selekcji, te środki trafiły do 22 niezależnych księgarń w całym mieście. Jednym z efektów i promocyjną wartością dodaną programu było m.in. zamówienie cyklu wideorecenzji książkowych, które mogli śledzić odbiorcy profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku oraz szeregu recenzji książkowych udostępnionych czytelnikom miesięcznika „Karnet”. Świat księgarski zaprezentował się w nich od strony, którą znamy na co dzień – jako niezrównani specjaliści i specjalistki w odkrywaniu przed nami nowych czytelniczych lądów i zakątków; ludzie, dzięki którym nasze prywatne biblioteczki zapełniają kolejne niezapomniane książki.

Dziś publikujemy nagranie, którym pragniemy podsumować trwającą ponad miesiąc akcję i podziękować: księgarzom i księgarkom za wspaniałe materiały, a przede wszystkim za upór, wytrwałość i zaraźliwie pozytywną energię w trudnych dla wszystkich czasach, a wszystkim widzom – za entuzjastyczne reakcje i przede wszystkim wspieranie naszych krakowskich księgarni w czasie szczególnej próby.

 

Księgarnie odporne – oto one:

  1. Antykwariat PiBook
  2. Antykwariat Abecadło
  3. Antykwariat SK
  4. Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza
  5. De Revolutionibus Books & Café
  6. Fankomiks Księgarnia Hobbistyczna
  7. Główna Księgarnia Naukowa
  8. Książkoteka
  9. Księgarnia Akademicka
  10. Księgarnia CUD
  11. Księgarnia Jedynka
  12. Księgarnia Karakter
  13. Księgarnia Muza II
  14. Księgarnia Pod Globusem
  15. Księgarnia Kurant
  16. Lokator Kawa & Książki
  17. Massolit Books
  18. Spółdzielnia Ogniwo
  19. Szafa Pełna Książek
  20. Księgarnia Skrzat (ul. Prądnicka 77)
  21. Księgarnia Skrzat (os. Niepodległości 3)
  22. Café NOWA Księgarnia

Organizatorami programu „Księgarnie odporne” są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Projekt zrealizowano w ramach miejskiej strategii „Kultura odporna”, której celem jest przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa w obszarze kultury.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-06-23
Data aktualizacji: 2020-07-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź