Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Science First - poznaj praktyczny wymiar nauki

Teatr Ludowy w Krakowie, All In UJ i Instytut Psychologii UJ zapraszają we wtorek, 30 czerwca o godz. 18.30 na finał drugiego sezonu „Science First”, który odbędzie się w sercu modernistycznej utopii: na Dużej Scenie Teatru Ludowego w Nowej Hucie! (i oczywiście online!).

Fot. Teatr Ludowy

Cykl „Science First” – poznaj praktyczny wymiar nauki – jest comiesięcznym spotkaniem popularno-naukowym, na które All In UJ i Instytut Psychologii UJ zapraszają przedstawicieli różnych dyscyplin. Każdego miesiąca odbywa się dyskusja na inny temat związany z badaniami prowadzonymi w Instytucie Psychologii UJ. Jak sztuka współpracuje z nauką? Czym jest substytucja sensoryczna w sztukach wizualnych? W jaki sposób nowe technologie zmieniają doświadczenia publiczności? Tym razem punktem wyjścia będzie realizowany w Teatrze Ludowym projekt „Przewodnicy zmysłów”. Ma on na celu stworzenie nowego formatu dzieła teatralnego w formie instalacji teatralnej dla osób niewidomych i jednocześnie dla osób widzących, który nie ogranicza się do zastosowania audiodeskrypcji i scenariusza w Braille’u, ale wykorzystując doświadczenie synestetyczne, oddziałuje na odbiorców poprzez dostępne dla nich zmysły: słuch, dotyk, zapach, smak.

Gośćmi wtorkowego spotkania, które poprowadzą Samuel Nowak (Instytut Psychologii UJ) oraz Tomasz Pytko będą:

Paweł Gwiaździński – filozof i kognitywista, pracownik c-lab. Jego zainteresowania badawcze dotyczą poznania 4E, fenomenologii (stosowanej również w badaniach empirycznych i teoretycznych), badań świadomości i wzajemnych zależności między tymi dziedzinami. Pasjonuje się filozoficznymi podstawami współczesnych teorii umysłu i poznania oraz różnymi sposobami włączania ich w naukę, sztukę i technologię. Zainteresowania naukowe: neuropenomenologia, kognitywistyka, filozofia umysłu - enaktywacja / ucieleśnienie / rozszerzenie / osadzenie poznania, substytucja sensoryczna.

Justyna Łagowska – scenografka, autorka kostiumów, reżyserka, reżyserka świateł. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czerwcu 2015 r. debiutowała reżyserując „Alicję. Pod żadnym pozorem nie idź tam” M. Kmiecika w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie. W Teatrze Ludowym w ramach pierwszego modułu warsztatowego projektu „Przewodnicy zmysłów” zrealizowała spektakl – instalację „Rozbitkowie” z udziałem osób niewidomych i słabowidzących.

Marcin Wierzchowski – reżyser teatralny, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych. Reżyser spektakli mi.in „Sekretne życie Friedmanów” Teatru Ludowego, który zdobył Grand Prix 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, „Hańba” Teatru Ludowego – Grand Prix 59. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych, „Idiotów”, zrealizowanych w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi i „Nadchodzi chłopiec” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Jego najnowsza premiera „Solaris” odbyła się w Teatrze Ludowym 19 czerwca. Spektakl został zrealizowany w ramach drugiego modułu warsztatowego projektu „Przewodnicy zmysłów”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-06-25
Data aktualizacji: 2020-06-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź