Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Reprezentacyjne komnaty wawelskie znów dostępne dla zwiedzających

Od najbliższej soboty, 27 czerwca Zamek Królewski na Wawelu zaprasza do zwiedzania Reprezentacyjnych Komnat Królewskich. Ponownemu otwarciu najsłynniejszej ekspozycji zamkowej towarzyszy szereg niespodzianek, w tym udostępnienie dwóch zamkniętych dotychczas przed szerszą publicznością gabinetów.

Fot. Zamek Królewski na Wawelu

Dotychczas zamknięte gabinety: Holenderski i Kolekcjonera, zostaną otwarte dla publiczności, a nowy wawelski zakup – niezwykły renesansowy klejnot z przedstawieniem Tarkwiniusza i Lukrecji zagości w stałej ekspozycji. Po raz pierwszy będzie się można przyjrzeć legendarnym głowom wawelskim dzięki ustawionemu w Sali Poselskiej lustru, natomiast przy Sali Pod Planetami wygospodarowano miejsce, w którym będzie znajdować się pokój dla opiekuna z dzieckiem. Oprawą muzyczną wydarzenia będzie wieczorny koncert skrzypcowy Stanisława Słowińskiego, którego transmisja dostępna będzie online w wawelskich mediach społecznościowych. Koncert na renesansowym dziedzińcu arkadowym rozpocznie się o godzinie 18.00.

Otwarcie, po długim zamknięciu na czas pandemii, najważniejszej ekspozycji zamyka dwuetapowy, bezpieczny powrót do zwiedzania zamku. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie – najważniejsza wystawa stała – nawiązuje do wyglądu rezydencji królewskiej z XVI wieku i początków wieku XVII. Obejmuje ona wielkie sale – Poselską i Senatorską. Tu można zobaczyć słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, królewskie portrety, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich (XV/XVII w.), a także renesansowe meble włoskie. Zwiedzający po raz pierwszy mają możliwość poznania wyjątkowych przestrzeni: Gabinetu Kolekcjonera oraz Gabinetu Holenderskiego. W salach II piętra pojawią się również trzy obrazy dotychczas nieeksponowane na stałej wystawie. Jest to tondo „Adoracja Dzieciątka” namalowana na drewnie topolowym oraz dwa obrazy prezentowane w Sali Pod Ptakami – portret króla Władysława IV zakupiony w 2013 roku we Włoszech (datowany na 1. połowę XVII wieku) oraz „Kapitulacja wojsk moskiewskich w roku 1634”, zakupiony na licytacji w 2013 roku w Niemczech, przedstawiający jeden z kluczowych epizodów wojny Rzeczypospolitej z Wielkim Księstwem Moskiewskim.

Ekspozycja będzie czynna we wszystkie dni tygodnia, oprócz poniedziałku,  w godz. 9.30–17.00.

Więcej informacji w sekcji „Wydarzenia” na stronie internetowej wawel.krakow.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-06-25
Data aktualizacji: 2020-06-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź