Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Lato w MIG! – otwórz oczy na teatr

Trwają zapisy chętnych do udziału w projekcie „Lato w MIG” – to inicjatywa, która łączy w sobie improwizację teatralną, zabawy w przestrzeni oraz różne techniki plastyczne i pozwala na udział w zajęciach zarówno dzieciom słyszącym, jak i głuchym. Integruje środowiska, sprzyja nawiązywaniu społecznych relacji, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia.

Fot. materiały prasowe

Upalne popołudnie końca wakacji 2019 roku w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Od strony wejścia, wzdłuż całej szerokości ogromnej sali ustawiono kilka rzędów krzeseł, niemal całkowicie zajętych przez publiczność. W pozostałej części pomieszczenia, pośród starannie przygotowanej scenografii, czają się małoletni aktorzy. Twarze zdają się być skupione na zadaniu, któremu mają podołać. Ale rozbiegane oczy zdradzają podekscytowanie. Już za chwilę rozpocznie się przedstawienie, które przygotowywali systematycznie przez minione dwa tygodnie, pod okiem instruktorów pisząc scenariusz, wytrwale ćwicząc role, doskonaląc kolejne sceny, przygotowując choreografię, szykując rekwizyty i scenografię. Przedstawienie niecodzienne. W sztuce „Zwierzęta i początek świata” nie zostanie wypowiedziane ani jedno słowo – mimika, gest i znaki języka migowego zastąpią mowę, pokazując,  że wyrażanie emocji, uczuć, opisywanie wydarzeń i opowiadanie historii może obyć się bez dźwięku.

W tym, co wydarzyło się pod koniec sierpnia ubiegłego roku w Klubie Jędruś nie było przypadku. Projekt półkolonii teatralnych „Teatr w MIG” oparty na autorskim programie, oprócz szansy atrakcyjnego wypoczynku, miał pełnić ważną rolę łączącą społeczności słyszących, Głuchych i CODA (dzieci niesłyszących rodziców), tworząc przestrzeń współdziałania. Podejście do teatru, w którym słowo grało rolę drugoplanową, a na pierwszy plan wysunęły się gesty oraz użycie znaków, zaczerpniętych z języka migowego, było pionierskie w pracy z dziećmi. Zyskało uznanie w oczach Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, prowadzącego program „Lato w teatrze”, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego po roku projekt powraca, tym razem pod nazwą „Lato w MIG!”, a miejscem jego realizacji będzie ponownie Klub Jędruś.

Lato w MIG 2

„Lato w MIG” łączy w sobie improwizację teatralną, zabawy w przestrzeni oraz różne techniki plastyczne i pozwala na udział w zajęciach zarówno dzieciom słyszącym, jak i głuchym. Integruje środowiska, sprzyja nawiązywaniu społecznych relacji, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Dzieci słyszące zapoznają się z podstawami PJM i kultury Głuchych, natomiast dzieci głuche otrzymują szansę na rozwój artystyczny i integrację w grupie dzieci bez dysfunkcji słuchu. Uczestnicy wspólnie, pod okiem słyszących i głuchych instruktorów, ponownie opracują język artystyczny przedstawienia, do którego punktem wyjścia będzie język migowy i poezja migowa, ale również pozawerbalne środki wyrazu – teatr cieni, muzyka, plastyka.

Pomysłodawczynią projektu jest Joanna Augustyniak. Na co dzień prowadzi Fundację Grupa MIGAWKI, która dba o to, by projekty i wydarzenia, realizowane przez instytucje kultury, były dostępne dla osób głuchych i słabosłyszących. Realizuje się jako pedagog, prowadząc zajęcia dla dzieci i rodziców. Jako wychowawczyni zadba o brak barier, symbiozę, udaną kooperację, a przede wszystkim doskonały nastrój wszystkich uczestników projektu.

W pracy z dziećmi sekundować jej będą doświadczeni instruktorzy. Łukasz Krysa, niesłyszący od urodzenia wielbiciel analizy języków migowych oraz poezji migowej, poprowadzi zajęcia Pracowni Gest, Mimika, Mowa ciała. Graficzka Aga Karolczyk, wolontariuszka Fundacji Grupa Migawki, która w pierwszej edycji Teatru w MIG zaprojektowała z uczestnikami wspaniałe kostiumy teatralne, w tym roku zajmie się Pracownią Konstruktorsko-Projektową. Autorka bajek i piosenek, kompozytorka i wokalistka Jaga Szeptalin, w ramach Pracowni Projektowo-Medialnej będzie uczyć wystąpień przed kamerą. Aktorka Paulina Dziuba z teatru Proscenium poprowadzi zajęcia Pracowni Teatralno-Artystycznej, a tajniki żonglerki i akrobatyki przybliży, w ramach Pracowni Animacyjno-Cyrkowej, pedagog i animator czasu wolnego – Piotr Krawczyk. Zespół projektowy wspierać będą gospodarze - pracownicy Klubu Jędruś, którzy wezmą na swoje barki sprawy organizacyjne. Oddana pracy pedagogicznej, kulturalnej i animacyjnej kierowniczka klubu Magdalena Pluta pełnić będzie rolę koordynatorki projektu, a instruktorka Alicja Kucharska, podejmie się roli kierowniczki półkolonii.

 

Z uwagi na trwający stan pandemiczny liczba miejsc w projekcie jest ograniczona, a zajęciom towarzyszyć będą niezbędne środki ostrożności, do których przestrzegania zobowiązani będą zarówno członkowie kadry, uczestnicy jak i odprowadzający ich opiekunowie. Zapisy chętnych (liczy się kolejność zgłoszeń) pod adresem mailowym grupamigawki@gmail.com

Więcej informacji tutaj.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-07-06
Data aktualizacji: 2020-07-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź