Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bądź zero waste w Nowej Hucie

Zwykle wystarczy 10 minut, by znaleźć miejsca, w których można zrobić podstawowe zakupy czy oddać do naprawy buty lub laptopa. Mieszkańcy Nowej Huty mogą skorzystać z mapy promującej takie punkty w okolicy placu Centralnego. Projekt stworzyła mieszkanka Krakowa, wspiera go Zarząd Transportu Publicznego.

Fot. materiały prasowe

W Nowej Hucie znajdują się mapy, na których mieszkańcy mogą odnaleźć punkty handlowe i usługi wpisujące się w bezodpadowy styl życia (tzw. zero waste), do których dotarcie nie zabierze im więcej niż 10 minut.

– Pomysł jest urzeczywistnieniem takiego stylu życia, w którym kupujemy lokalnie, przy użyciu własnych torebek, pudełek, kubków oraz korzystamy z usług naprawy, takich jak szewc czy krawcowa. Aby kupić warzywa, możemy dotrzeć pieszo na plac targowy, a gdy zepsuje nam się komputer, nie musimy go wyrzucać lub wysyłać do naprawy do innego miasta, bo możemy skorzystać z lokalnego wsparcia – mówi Joanna Kądziołka, autorka projektu #blisko i członkini Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Główną ideą #blisko jest ograniczenie wytwarzania odpadów, takich jak plastikowe siatki, opakowania na jedzenie, kubki na kawę, które po kilku minutach od zakupienia lądują w koszu. To także próba podjęcia globalnego wyzwania – walki ze zmianami klimatycznymi poprzez zmniejszenie emisji CO2, czy dbanie o ograniczone zasoby.

Projekt jest prowadzony pilotażowo przez Zarząd Transportu Publicznego – na tablicach, którymi się opiekuje, pojawiły się mapy z naniesionymi punktami: sklepami z warzywami, wszelkiego rodzaju wypożyczalniami, punktami naprawczymi, sklepami second hand itp. Tablice znajdują się na alei Róż, przy placu Centralnym oraz przy al. Jana Pawła II.

#blisko to laureat trzeciej nagrody w Climathonie, który odbył się w 2019 r. jednocześnie w 156 miastach w ponad 50 krajach. Tematem krakowskiej edycji była mobilność i zeroemisyjność.

Adres: Aleja Róż, Kraków
pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-07-22
Data aktualizacji: 2020-08-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź