Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina

Monument poświęcony pamięci Włodzimierza Lenina, który funkcjonował w alei Róż 16 lat, odcisnął silne piętno na dzielnicy. Muzeum Nowej Huty zaprasza na wystawę przybliżającą historię pomnika od jego powstania aż do demontażu.

Fot. materiały prasowe

Nawet dziś, ponad 30 lat po demontażu Pomnika Lenina, historie takie jak nieudane wysadzenie, próby obalenia przez manifestantów czy legendy miejskie, jakie generował, budzą zainteresowanie i są szeroko komentowane. Historie te przybliża wystawa, którą przygotowało Muzeum Nowej Huty.

Na ekspozycji pojawiają się także wątki dotyczące uniwersalnych losów pomników na przestrzeni dziejów, a także opowieść o tzw. „trudnym dziedzictwie” w byłych krajach komunistycznych.

W ramach wystawy prezentowane są również dzieła eksplorujące tematykę wizerunku „komunistycznych bohaterów” autorstwa Pawła Susida, Krzysztofa M. Bednarskiego i Jacka Sroki. Wśród prezentowanych prac znajdują się także dzieła takich artystów, jak m.in. Marian Konieczny, Bronisław Chromy, Wojciech Fangor, Edward Dwurnik czy znana i budząca kontrowersje instalacja Małgorzaty i Bartosza Szydłowskich „Fontanna przyszłości”, przedstawiająca odblaskową, „siusiającą” figurkę Lenina.

Wystawę można oglądać do 14 marca 2021 r.

Przypominamy, że Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa bierze udział w akcji #zwiedzajKraków zorganizowanej w ramach kampanii Kraków nieodkryty. Dzięki tej inicjatywie można liczyć na 20-procentową zniżkę na rozmaite atrakcje – począwszy od cen biletów wstępu do muzeów, po zakupy i usługi oferowane przez lokalnych przedsiębiorców; dodatkowe informacje tutaj.

Jak otrzymać rabat? Wystarczy przy kasie okazać kartę #zwiedzajKrakow (otrzymują ją osoby, które spędzą przynajmniej jedną noc w obiekcie noclegowym mającym status partnera programu) lub jedną z kart miejskich: Kartę Krakowską, Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem lub Krakowską Kartę Rodzinną 3+.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-08-09
Data aktualizacji: 2020-08-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź