Ewa Demarczyk spocznie na cmentarzu Rakowickim
W środę, 26 sierpnia odbył się pogrzeb Ewy Demarczyk. Jedna z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej, legenda Piwnicy pod Baranami spoczęła w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.
Związana z Krakowem artystka zmarła w piątek, 14 sierpnia w swoim mieszkaniu.
„Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe. Nie zostawiła po sobie zbyt wielu nagrań, ale – same perły. One będą z nami przypominając o fenomenie Ewy Demarczyk. O jej spotkaniu z Zygmuntem Koniecznym, z Andrzejem Zaryckim” – napisał dziennikarz i krytyk Wacław Krupiński
„Odeszła Największa. Żegnaj Ewo” – tak w sobotę, 15 sierpnia Ewę Demarczyk pożegnała na swojej stronie internetowej Piwnica Pod Baranami – miejsce, w którym rozbłysła gwiazda „Czarnego Anioła” w 1962 roku.
Ewa Demarczyk urodziła się 16 stycznia 1941 r. w Krakowie jako córka rzeźbiarza Leonarda Demarczyka i krawcowej Janiny z domu Bańdo. Ukończyła krakowską Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu oraz – w 1966 roku – Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W Krakowie jej drogi życiowe przecięły się z losami kompozytorów: Zygmunta Koniecznego oraz Andrzeja Zaryckiego, dając polskiej muzyce jedne z najbardziej przejmujących kompozycji, jak „Karuzela z madonnami”, „Czarne anioły”, „Taki pejzaż” czy „Grande Valse Brillante”. W latach 60. artystka występowała na zagranicznych estradach, w tym słynnej paryskiej Olympii.
W latach 70. ubiegłego wieku artystka nie kontynuowała występów w Piwnicy Pod Baranami. W latach 1986-2000 Demarczyk prowadziła Państwowy Teatr Muzyki i Poezji. Po roku 2000 Ewa Demarczyk wycofała się z życia publicznego.