Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Na Krakowskiej Linii Muzealnej kursuje trzywagonowy skład

Taki skład wagonów historycznych jeszcze w Krakowie nie kursował. Dzisiaj, 30 sierpnia, na Krakowskiej Linii Muzealnej po raz pierwszy w historii kursuje potrójny skład wagonów, złożony z gdańskiego Ringa oraz doczep KSW i ND.

Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie

W takiej konfiguracji te wagony mogły kursować jedynie w Gdańsku, a i to z pewnością niezwykle rzadko. Teraz okazję do podróży takim nietypowym składem mają krakowianie i turyści, którzy przyjadą do stolicy Małopolski. Co ciekawe, każdy z tych tramwajów ma czerwoną barwę (warto wiedzieć, że w przeszłości, w latach 50. XX w. część tramwajów w tym kolorze kursowała również w Krakowie, co potwierdzają m.in. pocztówki z tego okresu).

Decyzja o wysłaniu aż trzech wagonów jest podyktowana troską o komfort i bezpieczeństwo miłośników zabytkowych pojazdów. Dodatkowy wagon to jednocześnie więcej dostępnych miejsc dla pasażerów i możliwość zachowania większego dystansu.

Zabytkowe tramwaje kursują z przystanku Dajwór do Cichego Kącika (odjazdy z przystanku Dajwór o godz. 10.52, 12.52, 14.52, 16.32, odjazdy z Cichego Kąciak o godz. 11.52, 13.52, 15.52 i 17.32).

Trasa jest taka sama, jak tydzień temu, a więc: „Dajwór” – ul. św. Wawrzyńca, ul. Starowiślna, most Powstańców Śląskich, pl. Bohaterów Getta, ul. Na Zjeździe, ul. Limanowskiego, most Piłsudskiego, ul. Krakowska, ul. Stradomska, ul. św. Gertrudy, ul. Dominikańska, pl. Wszystkich Świętych, ul. Franciszkańska, ul. Straszewskiego, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja – „Cichy Kącik” (powrót: „Cichy Kącik” – al. 3 Maja, ul. Piłsudskiego, ul. Podwale, ul. Dunajewskiego, ul. Basztowa, ul. Westerplatte, ul. św. Gertrudy, ul. Stradomska, ul. Dietla, ul. Starowiślna – „Dajwór”).

Ring to wagon pochodzący z lat 30. XX wieku. Był eksploatowany w Gdańsku do lat 60. XX wieku. W Krakowie podczas renowacji wagon uzyskał wygląd, jaki miał w okresie powojennym ubiegłego wieku. Był to pierwszy tramwaj w kolekcji zabytkowych pojazdów MPK SA w kolorze czerwonym.

Historyczny tramwaj doczepny typu KSW pochodzi z lat 40. XX wieku. Do końca wojny, czyli do maja 1945 roku, wyprodukowano zaledwie 97 wagonów silnikowych oraz 101 przyczep tego typu. Wyprodukowane wagony trafiły do siedemnastu niemieckich miast i okupowanej Europy (w tym do Gdańska, Katowic i Poznania). Wagon doczepny ND, o numerze 538, pochodzący z 1952 roku, został oddany do użytku po remoncie w 1993 roku. Posiada oryginalną drewnianą zabudowę, produkowaną przez fabrykę w Chorzowie.

Pasażerowie KLM mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach, także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Zabytkowe tramwaje są dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie.

Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej mpk.krakow.pl.

Przejazdy Krakowską Linią Muzealną są częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która trwa od maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian.

Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie badzturysta.pl.

Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów wideo z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK SA w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-08-30
Data aktualizacji: 2020-08-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź