Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Niezwykła metamorfoza pewnej szkoły zapowiada nowy trend

Po wakacjach wielu uczniów wróciło do odnowionych przestrzeni szkolnych – w 275 krakowskich obiektach oświatowych miasto przeprowadziło prace remontowe. Oblicze jednej ze szkół starał się odmienić Olaf Cirut – krakowski artysta, a zarazem rodzic ucznia Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie. Dzięki niemu szkolne korytarze zmieniły się w prawdziwe dzieła sztuki.

Fot. Olaf Cirut

Olaf Cirut jest absolwentem malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i artystą znanym w stolicy Małopolski między innymi z wielkoformatowego malarstwa ściennego. To spod jego ręki wyszedł znany w całym mieście mural przy rondzie Mogilskim przedstawiający paletę kolorowych farb. Cirut zaprojektował także smoczy skwer w parku Decjusza. Jego prace znajdują się w wielu innych miastach Polski.

Czas pandemii artysta wykorzystał na upiększanie korytarzy szkoły przy ul. Urzędniczej w Krakowie. Na jej ścianach, wśród egzotycznej roślinności, zamieszkały wesołe lemury. Nie brakuje też bohaterów z krakowskich legend, między innymi Pana Twardowskiego, hejnalisty z wieży mariackiej, Smoka Wawelskiego czy Lajkonika. W pobliżu szkolnego sklepiku można zobaczyć malunki promujące zdrowe żywienie. Na trzecim piętrze trwają jeszcze prace nad geometrycznymi wzorami.

Artysta wykonał malunki bezpłatnie, pracując często do późnego wieczora. Pomagał mu w tym Piotr Łukomski – także artysta i rodzic ucznia szkoły. Koszty związane z zakupem farb i materiałów pokryła rada rodziców.

– Tworzone na ścianach prace wcześniej widział mój syn, który podpowiadał, co według niego powinno być domalowane. Zadanie chyba się udało, bo dzieci pierwszego dnia szkoły zareagowały bardzo pozytywnie na niespodziankę. Co ciekawe, od razu interpretowały obrazki, doszukiwały się także powiązań z trwającą pandemią, zauważając na pyszczkach lemurów maseczki ochronne – mówi Olaf Cirut.

W czasie wakacji także pracownicy krakowskiego magistratu intensywnie pracowali nad tym, aby przestrzeń innych krakowskich szkół stawała się coraz bardziej przyjazna dla uczniów i pracowników.

– Aktualnie pracujemy nad przygotowaniem publikacji prezentującej ciekawe rozwiązania ze szkół Krakowa oraz innych miast Europy i świata. Wydawnictwo ma być jednak przede wszystkim praktycznym poradnikiem skierowanym do dyrektorów szkół, nauczycieli i przedstawicieli społeczności szkolnych, pokazującym, w jaki sposób można zmieniać przestrzeń z wykorzystaniem prostych i niekoniecznie kosztownych rozwiązań. Ważną częścią publikacji będą nie tylko kwestie estetyki szkolnych pomieszczeń, ale także te związane z poprawą bezpieczeństwa, komfortem nauki i ekologią – mówi Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Jak deklaruje, w roku szkolnym 2020/2021 działania związane z angażowaniem przedstawicieli społeczności szkolnych do współtworzenia bardziej przyjaznych przestrzeni będą kontynuowane.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-09-02
Data aktualizacji: 2020-09-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź