Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przed nami kulminacja jubileuszu Capelli Cracoviensis

Capella Cracoviensis swoje 50-lecie świętuje przez cały wrzesień. Trwa cykl jubileuszowych muzycznych spotkań, a jego kulminacyjnym punktem będzie koncert, który odbędzie we wtorek, 29 września w kościele św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu.

Fot. Tibor-Florestan Pluto

Capella Cracoviensis została założona w 1970. Zespół (chór kameralny i orkiestra) wykonuje repertuar od renesansowej polifonii po wczesnoromantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. Capella ma na swoim koncie wiele znakomitych osiągnięć, występów na międzynarodowych festiwalach i scenicznych realizacji licznych oper.

– Od pięćdziesięciu lat Capella Cracoviensis dostarcza nam wspaniałych muzycznych wrażeń i konsekwentnie rozsławia imię naszego miasta w świecie. Wywarła znaczący wpływ na rozwój i kształt sceny muzycznej Krakowa, na umocnienie artystycznej renomy miasta. To także dzięki Capelli Kraków stał się jedną z europejskich stolic muzyki dawnej i wykonawstwa historycznego. 50 lat działalności Capelli Cracoviensis tworzy piękny rozdział w historii naszej narodowej kultury i w dziejach samego Krakowa – mówił podczas jednego z jubileuszowych koncertów prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, który z okazji 50-lecia przekazał orkiestrze szczególny upominek – historyczny pulpit.

Pandemia uniemożliwiła organizację jednego wielkiego koncertu jubileuszowego, ale Capella nie zrezygnowała ze świętowania z publicznością. Dostosowując się do aktualnych ograniczeń, zespół przygotował cyk muzycznych spotkań, tak by umożliwić jak największej liczbie osób dołączenie do wspólnego świętowania. Jubileuszowe koncerty potrwają do końca września.

Kulminacyjny koncert

29 września w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej na krakowskim Kazimierzu odbędzie się koncert, który stanowi kulminację jubileuszowego cyklu. W programie: Joseph Haydn – Symfonia nr 50 C-dur oraz Ludwig van Beethoven – Symfonia nr 2 D-dur op. 36. Zespół Capelli Cracoviensis zagra na historycznych instrumentach, koncertmistrzem będzie Alessandro Moccia. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00.

Światowa czołówka

50 lat działalności Capelli Cracoviensis to ważna część krakowskiego i polskiego życia muzycznego i kulturalnego. Zespół powstał z inspiracji Stanisława Gałońskiego, zasłużonego promotora muzyki dawnej w naszym mieście. Od 2008 r. Capellę Cracoviensis prowadzi Jan Tomasz Adamus, dzięki któremu muzycy dołączyli do elity czołowych zespołów muzyki dawnej w Europie. Capella Cracoviensis jest gościem wielu ważnych sal koncertowych, takich jak między innymi: Concertgebouw Amsterdam, Opéra Royal Versailles, Theater an der Wien, NOSPR Katowice, Filharmonia Szczecin; a także cenionych festiwali: Bachfest Leipzig, SWR Festspiele Schwetzingen, Händel Festspiele Halle, Haydn Festspiele Brühl, Misteria Paschalia Kraków. Zespół koncertuje z takimi gwiazdami, jak Franco Fagioli, Romina Basso, Max Emanuel  Cencic, Julia Leznieva. Dodajemy jeszcze, że nagranie opery Porpory „Germanico in Germania” uzyskało prestiżowe odznaczenie Diapason d’Or, podobnie wysokie oceny krytyki uzyskały nagrania płytowe z Te Deum / Lully & Charpentier z zespołem Le Poème Harmonique.

Jednym z największych sukcesów Capelli Cracoviensis było wykonanie kompletu symfonii Beethovena w jeden dzień na historycznych instrumentach z transmisją radiową na żywo, co miało miejsce 27 sierpnia 2016 r. w Krakowie. Wystąpiło wówczas 90 instrumentalistów, 44 śpiewaków i 5 dyrygentów z 14 krajów, a na widowni zasiadło łącznie 2300 osób.

Stań jak przyjaciel i spójrz mi w oczy – pogodnie, życzliwie

W 2018 roku zespół podjął się kolejnego wielkiego wyzwania - wykonania wszystkich 108 symfonii Haydna na historycznych instrumentach. 6-letni cykl obejmujący koncerty oraz nagrania na żywo tego obszernego repertuaru został zaplanowany na lata 2018-2023. Muzyka kompozytora także znalazła się w jubileuszowym cyklu.

– Muzyka klasyczna to międzynarodowa dziedzina sztuki wzbogacona o lokalną wrażliwość. Nasze wykonanie kompletu symfonii Haydna nie jest pomnikiem jednego dyrygenta. Poszczególne wieczory poprowadzą różni liderzy, wnosząc własne propozycje repertuarowe towarzyszące kolejnym symfoniom, przez co uchronią projekt przed rutyną. W czasach, gdy sztuka stała się jednym z najsilniejszych instrumentów edukacji, innowacji i integracji społecznej, traktujemy nasze przedsięwzięcie jako szeroki, trwały most łączący wszystkie światy, których na naszej drodze zdołamy dotknąć. Niech nasz Haydn 2018–2023 będzie niczym słowa Safony: Stań jak przyjaciel i spójrz mi w oczy – pogodnie, życzliwie mówi Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis.

Poza koncertową działalnością w kraju i za granicą, Capella Cracoviensis jest również współorganizatorem prestiżowego festiwalu operowego Opera Rara (kolejna edycja odbędzie się w 2021 roku). Capella ma na koncie także liczne nagrania dla największych wytwórni płytowych zajmujących się wydawaniem muzyki klasycznej, takich jak Decca Classic, Alpha Classics czy Sony Music / Deutsche Harmonia Mundi.

Premiera płyty

Choć wrześniowy cykl jubileuszowych koncertów powoli zbliża się do końca, to Capella Cracoviensis zadbała o kolejne muzyczne wzruszenia. 2 października odbędzie się premiera najnowszej płyty zespołu „Handel: Human Love, Love Divine”, która jest efektem współpracy zespołu z sopranistką Nurią Rial oraz tenorem Juanem Sancho pod kierownictwem muzycznym Jana Tomasza Adamusa. Płyta została wydana przez renomowaną wytwórnię Deutsche Harmonia Mundi.

Szczegółowe informacje o jubileuszu, koncertach i innych inicjatywach zespołu można znaleźć na stronie internetowej Capelli Cracoviensis.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-09-27
Data aktualizacji: 2020-09-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź