Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Posłuchaj podcastów prosto z serca Krakowa

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza do wysłuchania cyklu podcastów o krakowskim Rynku, które przybliżają dzieje poszczególnych miejsc, losy dawnych mieszkańców i zmiany zapisane w bezcennym dziedzictwie materialnym i niematerialnym.  

Fot. Międzynarodowe Centrum Kultury

Dlaczego po Rynku harcuje Lajkonik? Czy krakowskie gołębie to w rzeczywistości zaklęci żołnierze księcia Henryka Probusa? Skąd w Rynku kościół św. Wojciecha? Dlaczego Wit Stwosz porzucił Norymbergę? Kiedy w Krakowie pojawiły się windy? Gdzie dziewiętnastowieczne damy kupowały herbatę i rodzynki? W której kamienicy Wyspiański napisał „Wesele”? Która z kamienic przy Rynku jest najmłodsza? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań o dzieje krakowskiego Rynku Głównego i związane z nim osoby i fakty można znaleźć w podcastach przygotowanych przez Międzynarodowe Centrum Kultury.

 – Spacerując po płycie Rynku Głównego i odwiedzając poszczególne budynki, odkrywamy kolejne warstwy dziejów Krakowa, poznajemy związane z Rynkiem legendy, dowiadujemy się o ludziach, którzy kiedyś tutaj mieszkali bądź odwiedzali miasto, uczymy się o dziejach sztuki i kultury. W ten sposób dziedzictwo kulturowe Krakowa staje się wehikułem, zabierających w podróż po epokach i miejscach. Staje się też lustrem, w którym obraz Krakowa można skonfrontować z historią wielu innych miast Europy Środkowej – tak cykl przybliżają przedstawiciele Międzynarodowego Centrum Kultury, które ma swoją siedzibę właśnie przy Rynku Głównym, w kamienicy „Pod Kruki”.  

– Celem cyklu „W sercu Krakowa” jest przede wszystkim przywrócenie życia do historycznego centrum, ale i poznanie tego fragmentu miasta, który wydawał się przez lata jedynie turystyczną atrakcją – dodają.

Cykl podcastów „W sercu Krakowa” wpisuje się w działania miasta zachęcające mieszkańców do (ponownego) odkrywania licznych atrakcji Krakowa, poznawania ciekawych historii i dziejów miasta.

Nagrania są bezpłatnie dostępne na stronie internetowej Międzynarodowego Centrum Kultury oraz w licznych serwisach streamingowych. Każde z nich trwa ok. 15 min. Zapraszamy do słuchania!

 

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-10-06
Data aktualizacji: 2020-10-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź