Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wystawa sztuki odbieranej bez udziału wzroku w Cricotece

Od 18 do 25 października w ramach Cracow Art Week KRAKERS w Cricotece udostępniona została przestrzeń, w której można na chwilę wyłączyć wzrok. Wszystko za sprawą projektu „Pierwszy zmysł” – wystawie w całości dostępnej dla osób widzących i niewidzących, adresowanej także do osób ze spektrum autyzmu i tracących wzrok. 

Fot. materiały prasowe

Wśród współczesnych propozycji artystycznych i kulturalnych, zdominowanych przez wizualność, brakuje tych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Są one w ten sposób wykluczane z udziału w wielu wydarzeniach, czy festiwalach.

Zespół projektu „Pierwszy zmysł” postanowił zaprosić do podróży przez pozostałe zmysły, a zwłaszcza do zanurzenia się w dotyk i szerzej – czucie. To pierwsze zmysły towarzyszące nam w poznawaniu świata, który w zachodniej kulturze został zdominowany przez wzrok.

Energia, różne faktury, ciężary, zapachy, dźwięki – to wszystko pozwoli odbiorcom doświadczyć w sztuce więcej niż zazwyczaj. „Pierwszy zmysł” to wystawa oparta na bliskości, projekt, który likwiduje dystans kojarzony przeważnie z przestrzenią galeryjną czy muzealną. Artystki zapraszają do wejścia w bezpośredni kontakt z dziełami.

Celem multisensorycznej wystawy w Cricotece jest integracja szerokiej grupy odbiorców wokół poza-wzrokowego doświadczenia sztuki. Bywalcom tradycyjnych galerii i muzeów daje możliwość, by podejść do sztuki bliżej zamiast patrzeć z dystansu. Stanowi przestrzeń spotkania dla osób o zróżnicowanej percepcji wzrokowej.

Oprócz wystawy w ramach projektu „Pierwszy zmysł” odbędą się wydarzenia towarzyszące:

  • wykłady i spotkania online poświęcone sztuce haptycznej, dotykowej;
  • warsztaty dla osób niewidzących, osób ze spektrum autyzmu, osób starszych prowadzone we współpracy z Zespołem Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie, Krakowskim Oddziałem Krajowego Towarzystwem Autyzmu, Projektem A Paulo.

Więcej informacji na profilu wydarzenia.

Jednocześnie zachęcamy do oglądania otwartej w czerwcu wystawy stałej w Cricotece: „Tadeusz Kantor. Widma” prezentującej obiekty, przedmioty i kostiumy ze spektakli Teatru Cricot 2. Ekspozycja koncentruje się na pamięci o trudnej przeszłości w wymiarze osobistym i historycznym, jako idei wyraźnie obecnej w twórczości Tadeusza Kantora – twórcy Cricoteki.

Zapraszamy do siedziby przy ul. Nadwiślańskiej 2-4, która jest połączeniem dwóch budynków – zabytkowej elektrowni i nowoczesnej konstrukcji, jak też do Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5. Szczegółowe informacje  można znaleźć na stronie internetowej Cricoteki oraz na profilu na Facebooku.

Przypominamy, że Cricoteka bierze udział w akcji #zwiedzajKraków, zorganizowanej w ramach kampanii Kraków nieodkryty. Dzięki inicjatywie #zwiedzajKraków można liczyć zniżki na rozmaite atrakcje oferowane przez partnerów programu – począwszy od wizyt w muzeach, po zakupy i usługi oferowane przez lokalnych przedsiębiorców. Więcej informacji o partnerach akcji znajdziesz tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-10-19
Data aktualizacji: 2020-10-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź