Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowski Klub Rodzica wyróżniony w X konkursie Samorząd Równych Szans

Krakowski Klub Rodzica z dzieckiem do lat trzech o specjalnych potrzebach rozwojowych Hula Hop, prowadzony przez Stowarzyszenie „Tęcza”, otrzymał wyróżnienie w X edycji ogólnopolskiego konkursu „Samorząd Równych Szans”. Klub jest odpowiedzią na potrzeby rodziców i opiekunów malutkich dzieci z trudnościami rozwojowymi i osób, które dopiero spodziewają się dziecka z niepełnosprawnościami.

Fot. firr.org.pl

W konkursie nagradzane są najlepsze działania samorządów przyczyniające się do wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami w różnych aspektach życia społecznego i zawodowego. Do udziału w tegorocznej X edycji konkursu „Samorząd Równych Szans” zostało zgłoszonych 45 projektów. Krakowski projekt otrzymał wyróżnienie w kategorii: „Powiat grodzki” i znalazł się w bazie dobrych praktyk.

Klub Rodzica z dzieckiem do lat trzech o specjalnych potrzebach rozwojowych Hula Hop działa na osiedlu Wandy 23 od lipca 2019 roku. Jest prowadzony przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza” w formie realizacji zadania publicznego finansowanego przez miasto.

Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby rodziców i opiekunów malutkich dzieci z trudnościami rozwojowymi oraz osób oczekujących na potomstwo, kwalifikujących się do objęcia programem „Za Życiem”. To pierwszy tego rodzaju klub w Krakowie, a także projekt unikatowy w skali kraju, skierowany do rodziców i dzieci z niepełnosprawnościami do ttrzeciego roku życia. Projekt opiera się na założeniu, że sytuacja pojawienia się w rodzinie dziecka z niepełnosprawnością nie jest łatwa i niejednokrotnie wiąże się z kryzysami psychicznymi, dlatego tak ważne jest, aby młodzi rodzice mieli okazję trafić w tym okresie do miejsc, gdzie będą mogli otrzymać profesjonalne wsparcie psychologiczne oraz edukacyjne.

Klub Rodzica z dzieckiem do lat trzech o specjalnych potrzebach rozwojowych Hula Hop jest otwarty pięć dni w tygodniu, przez minimum pięć godz. dziennie. Program zajęć został opracowany z udziałem adresatów projektu. Uwzględnia tym samym ich potrzeby i pomysły. Realizacja zadań klubu opiera się na organizacji zajęć dla dzieci z niepełnosprawnościami, konsultacji i szkoleń dla rodziców. W programie są również przedsięwzięcia integracyjne. Organizowane są także konsultacje dla rodziców, którzy dopiero spodziewają się dziecka z niepełnosprawnością.

Klub pełni funkcję przyjaznego miejsca spotkań, integracji oraz wymiany doświadczeń, dzięki czemu stymuluje powstawanie nieformalnych grup wsparcia. Dodatkowe informacje o działalności klubu można znaleźć na jego profilu na Facebooku. W czasie pandemii klub prowadzi zajęcia w formie online.

Więcej informacji o laureatach konkursu „Samorząd Równych Szans” można znaleźć na stronie internetowej FIRR, a o działania miasta skierowanych do osób z niepełnosprawnościami na stronie internetowej Kraków bez barier.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-11-02
Data aktualizacji: 2020-11-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź