Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jest decyzja w sprawie janosikowego

W czwartek, 31 stycznia Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie tzw. janosikowego. Sąd uznał za częściowo niezgodny z konstytucją jeden przepis o tzw. janosikowym z trzech zakwestionowanych przez Warszawę i Kraków.

Zdaniem Trybunału częściowo niezgodny z konstytucją jest art. 36 ust. 4 pkt 1 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przepis ten jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim nie określa kryteriów, jakimi ma kierować się minister finansów przy ustalaniu części wyrównawczej, czyli tzw. janosikowego.

Trybunał uznał natomiast, że zgodne z konstytucją są: art. 29 ust. 1 oraz art. 32 ust. 3 ustawy. Stwierdził, że nie naruszają one zasady równości jednostek samorządu terytorialnego oraz zasady tzw. adekwatności, ponieważ na skutek wprowadzenia janosikowego samorządy nie zostały pozbawione środków, które uniemożliwiałyby ich funkcjonowanie. W pozostałej części TK umorzył postępowanie.

Trybunał badał zgodność przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w związku z zapisami Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego.

Przypomnijmy, że „janosikowe", czyli obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą najbogatsze samorządy płacą na rzecz biedniejszych naliczana jest od 2003 roku. Tylko w tym roku Kraków z tego tytułu musi przekazać 64,5 mln zł, a od 2004 do 2012 „janosikowe" kosztowało nas aż 370 mln zł.

„Nigdy nie kwestionowałem potrzeby wspierania biedniejszych. Pewien mechanizm wyrównawczy musi istnieć.  Kłopot w tym, że obowiązująca konstrukcja zupełnie rozminęła się ze szlachetnymi zamierzeniami ustawodawcy. Bogaci nie są bogatymi a ubodzy nie są ubogimi" – mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Komentując decyzję Trybunału Konstytucyjnego, Prezydent Miasta ubolewa, że nie wzięto pod uwagę całej argumentacji Krakowa i Warszawy. „Jesteśmy rozczarowani słysząc ustne uzasadnienie decyzji, sugerujące, że Kraków i Warszawa nie udowodniły braku pieniędzy na realizację ważnych dla mieszkańców zadań. Z pewnością zastanowimy się nad bardziej radykalnymi krokami, by wyegzekwować z budżetu centralnego pieniądze na zadania zlecone samorządom przez rząd. Kraków co roku do takich zadań musi dopłacać grube miliony" – komentuje Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Prezydent liczy jednak, że decyzja Trybunału może oznaczać powrót do prac nad projektem obywatelskim przygotowanym przez „Stop Janosikowe". „Trybunał przyznał, że widzi pewne nieprawidłowości jeśli chodzi o kryteria naliczania „janosikowego". Stąd nadzieja na tzw. postanowienie sygnalizacyjne, które będzie skierowane do Sejmu. Będziemy na to czekać z nadzieją, że posłowie powrócą do projektu obywatelskiego w sprawie zmian zasad dotyczących „janosikowego". Tym bardziej, że Trybunał uznał, że kwestia sposobu i zasad naliczania tej opłaty leży w sferze decyzji politycznych" – komentuje Jacek Majchrowski.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-01-31
Data aktualizacji: 2013-01-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź