Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miasto współpracuje z organizacjami działającymi na rzecz równości

Działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także inicjatywy wspomagające rozwój demokracji – to cele, które miasto realizuje we współpracy z fundacjami i stowarzyszeniami.

Fot. pixabay.com

W związku z powołaniem przez Prezydenta Krakowa Rady ds. Równego Traktowania Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa podjął w tym roku współpracę finansową z fundacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także wspomagania rozwoju demokracji

W ramach tej współpracy w Krakowie zrealizowano wiele inicjatyw, w tym między innymi: „Lato Dziewczyńskiej Mocy i obchody Międzynarodowego Dnia Dziewczynki” (Fundacja Autonomia), „Dyskryminowani/e sytuacja osób LGBTQIA w Krakowie” (Fundacja Równość.org.pl), „Kraków wolny od nienawiści – mechanizm zgłaszania incydentów o charakterze dyskryminacyjnym” (Fundacja Równość.org.pl), „Szkoła Młodych Edukatorów Obywatelskich” Stowarzyszenie Twój Wybór, „Wsparcie społeczności zrzeszonej przy DOM EQ – Krakowskim Centrum Równości” i Pomoc w rozwoju kobietom LBT+ „Tęczowe kobiety” (Federacja Znaki Równości), „Sytuacja osób LGBTQIA w krakowskich szkołach ponadpodstawowych” i „Strefa wolna od nienawiści – kampania społeczna” (Stowarzyszenie Queerowy Maj).

W jakim zakresie współpraca z organizacjami pozarządowymi spełniła potrzeby i oczekiwania mieszkańców Krakowa, co jeszcze miasto we współpracy z organizacjami czy różnymi instytucjami może zrobić w tym obszarze? – próbą odpowiedzi między innymi na te pytania były dwa badania.

Badanie „Dyskryminowani/e sytuacja osób LGBTQIA w Krakowie” dotyczyło zjawiska dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową wśród osób mieszkających w Krakowie. Miało także na celu opracowanie rekomendacji i dobrych praktyk dla instytucji publicznych, ułatwiających przeciwdziałanie dyskryminacji osób LGBTQIA. Pełna treść raportu dostępna jest tutaj.

Natomiast celem badania „Sytuacja osób LGBTQIA w krakowskich szkołach ponadpodstawowych” było zbadanie sytuacji osób LGBTQIA w krakowskich szkołach ponadpodstawowych oraz analiza polityk antydyskryminacyjnych w krakowskich placówkach oświatowych. Rekomendacje wynikające z badania mają na celu poprawę sytuacji uczniów i uczennic, w szczególności osób LGBTQIA
w szkołach ponadpodstawowych. Pełna treść raportu dostępna jest tutaj.

Badania pozwoliły zdefiniować konkretne rekomendacje dla Urzędu Miasta Krakowa, policji oraz dla krakowskich szkół. Wnioski  posłużą także do opracowania miejskiej strategii równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.

Miasto planuje kontynuować współpracę z organizacjami pozarządowymi i realizować cele skoncentrowane na promowaniu wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, równych praw kobiet i mężczyzn oraz wspomagające rozwój demokracji równości i walki dyskryminacją.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-12-09
Data aktualizacji: 2020-12-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź