Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Europejska inicjatywa obywatelska siedmiogrodzkich Węgrów

Kraków współpracuje z dwoma partnerami na Węgrzech: Budapesztem i Peczem. W związku z długoletnim partnerstwem, uwadze naszej – i wszystkich krakowian – polecono inicjatywę obywatelską, zgłoszoną przez węgierską mniejszość mieszkającą w rumuńskim Siedmiogrodzie.

Fot. materiały prasowe

Celem inicjatywy zgłoszonej przez siedmiogrodzkich Węgrów jest zwrócenie uwagi na szczególne potrzeby regionów, które ze względu na cechy narodowe, etniczne, kulturowe, religijne czy językowe różnią się od regionów otaczających. Do obszarów takich należy oczywiście Siedmiogród, ale również Wileńszczyzna z dużą polską mniejszością, czy kraj Basków, leżący na pograniczu Hiszpanii i Francji.

Jak twierdzą twórcy inicjatywy, regiony te nierzadko otrzymują nieproporcjonalnie mniejsze dotacje z UE, co prowadzi do opóźnień gospodarczych i rozwojowych. Celem inicjatywy jest doprowadzenie do zmian w podejściu Unii Europejskiej, co dzięki gospodarczemu wsparciu, zapewni zamieszkanym przez mniejszości regionom wyrównanie ekonomicznych nierówności oraz wsparcie w utrzymaniu kulturowych, językowych czy religijnych odrębności.

Do rozpatrzenia sprawy przez Unię Europejską potrzeba miliona podpisów z siedmiu krajów członkowskich. Do tej pory wnioskodawcom udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów, jednak tylko z pięciu krajów (Chorwacja, Litwa, Rumunia, Węgry, Słowacja). Stąd apel do miast polskich – w tym Krakowa – o przyłączenie się do akcji.

Warto zapoznać się ze szczegółowym opisem założeń inicjatywy obywatelskiej Stałej Komisji Seklerskiej Rady Narodowej, który można znaleźć tutaj.

Podpisy pod inicjatywą, dla której swoje poparcie wyraził dr Tibor Gerencsér, Konsul Generalny Węgier w Krakowie, można składać do 7 lutego. Formularz jest dostępny tutaj.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-12-18
Data aktualizacji: 2020-12-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź