Alchemiczne odkrycia na ulicy Floriańskiej
Floriańska 25 – pod tym adresem możemy zobaczyć, jak przed wiekami wyglądała apteka, prototyp pierwszej lampy naftowej czy naczynia, w których niegdyś przechowywano ludzki tłuszcz. Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ kryje w sobie wiele eksponatów, z którymi można się bliżej zapoznać na stronie internetowej Wirtualnych Muzeów Małopolski.
Muzeum Farmacji powstało w 1946 roku. Założycielem i pierwszym dyrektorem był dr Stanisław Proń – radca prawny i dyrektor administracyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie. Chciał przybliżyć sylwetki najważniejszych dla świata farmacji osób. Muzeum Farmacji zarysowuje historię tworzenia pierwszych leków, narkotyków, win na poprawę samopoczucia czy naparów zielarskich o magicznym działaniu. Miejsce bogate jest w eksponaty służące do przygotowywania medykamentów, tj. aparaty destylacyjne, młynki, filtry, moździerze. Ponadto znajduje się tu także prototyp pierwszej na świecie lampy naftowej, skonstruowanej przez farmaceutę — Ignacego Łukasiewicza. Na pięciu kondygnacjach, w atmosferze XVIII-wiecznej apteki, mamy więc okazję poznać prawdziwe tajniki pracy aptekarza.
Możliwość obejrzenia zabytków na stronie Wirtualnych Muzeów Małopolski w formacie 3D rozbudza dodatkowo ciekawość. Obok rozbudowanych treści na temat każdego artefaktu, oddających atmosferę miejsca, znajdują się tu także zapisy audio. Wśród najciekawszych eksponatów można obejrzeć m.in. „Zielnik” Szymona Syreniusza z 1613 r., szafkę na trucizny z XIX w., czy pigulnicę – urządzenie służące do wytwarzania pigułek. Ponadto można znaleźć informacje o opiumowych smoczkach dla niemowląt oraz czekoladzie stosowanej na ból gardła. Co jeszcze skrywa kamienica przy ul. Floriańskiej 25? Przekonaj się sam!
Więcej informacji na stronie Wirtualne Muzea Małopolski oraz na stronie Muzeum Farmacji.
Autor tekstu: Oliwier Brożek – student Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tekst powstał w ramach współpracy Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ (przedmiot: dziennikarstwo kulturalne) z redakcją serwisu kraków.pl.