Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Mniej dni z przekroczeniami, lepsze powietrze

Początek roku to czas podsumowań. W Krakowie 2020 był kolejnym rokiem z pozytywnymi danymi na temat stanu jakości powietrza. Sukcesywnie spada liczba dni z przekroczeniami dobowymi pyłu PM10 oraz średnie stężenie pyłów, odnotowywane na wszystkich stacjach monitoringu w mieście.

Fot. Jan Graczyński

W roku 2018 było ponad 100 dni z przekroczeniami, w zeszłym – poniżej 50. Również od dwóch lat nie przekroczyliśmy normy rocznej dla pyłu PM10 (która wynosi 40 µg/m3), biorąc pod uwagę, tak, jak w przypadku liczby dni, średnią ze wszystkich stacji monitoringu powietrza zlokalizowanych na terenie miasta.

W 2019 roku, w związku z wprowadzonym zakazem używania węgla czy drewna do ogrzewania budynków, Kraków zakończył na szeroką skalę dotowanie wymiany pieców; jest liderem tego procesu w Polsce. W 2020 roku uruchomiony natomiast został program likwidacji instalacji grzewczych skierowany do mieszkańców starających się o dotację w latach wcześniejszych, którzy z różnych względów, głównie formalnych, nie mogli jej otrzymać.

ŚREDNIE STĘŻENIE PM10 ZE WSZYSTKICH STACJI

W 2021 roku Miasto będzie kontynuować program termomodernizacji budynków jednorodzinnych oraz program osłonowy, związany z dopłatami do rachunków po wymianie na ekologiczne źródło ciepła. Dużym zainteresowaniem cieszą się również dotacje związane z odnawialnymi źródłami energii, o które także będzie się można starać w najbliższych miesiącach.

– Działania miasta w zakresie poprawy jakości powietrza przynoszą efekty, ale to nie znaczy, że będą one w błyskawicznym tempie odczuwalne. Wymaga to czasu i współpracy w obszarze gmin ościennych czy całej Małopolski. Kraków nie jest samotną wyspą, a na stan powietrza ma wpływ bardzo wiele czynników, również to, jak wygląda tempo wymiany pieców poza granicami stolicy Małopolski – mówi Paweł Ścigalski pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.  

– Widzimy jednak, że sukcesywnie, z roku na rok, oddychamy coraz lepszym powietrzem, w którym jest zdecydowanie mniej pyłów czy innych szkodliwych związków chemicznych, jakimi są choćby rakotwórcze węglowodory aromatyczne – dodaje Ścigalski.

LICZBA DNI W ZE STĘŻENIEM POWYŻEJ DOPUSZCZALNEGO POZIOMU 50 PM10 WŁAŚCIWY

 

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-10
Data aktualizacji: 2021-01-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź